Trwa ładowanie...
d3al7nk
24-02-2015 16:10

Szczecin/Pierwsze firmy wprowadzają się do Technoparku

Ponad 40 firm wprowadziło się do nowych budynków Technoparku Pomerania w Szczecinie. Zajęły 80 proc powierzchni biurowych. Większość to start-upy i małe firmy informatyczne.

d3al7nk
d3al7nk

Według założeń inwestora, którym jest miasto Szczecin, Technopark ma być ośrodkiem wspierającym innowacyjną przedsiębiorczość, wspomagającym lokalne firmy i zwiększającym atrakcyjność miasta dla zagranicznych inwestorów.

Jak informują służby prasowe Technoparku, dotychczas ok. 65 proc. powierzchni biurowej wynajęło bądź zarezerwowało 25 start-upów i małych firm oraz 17 firm rozwijających się, a ok. 15 proc. powierzchni wynajął lokator strategiczny, czyli duża firma informatyczna, która będzie wspierać rozwój mniejszych podmiotów.

"Tworzymy otoczenie biznesowe, w którym obok siebie funkcjonować będą firmy na różnym etapie rozwoju. Większe podmioty będą angażować się w merytoryczne i biznesowe wspieranie start-upów, stworzą im możliwości pozyskiwania nowych zleceń, a w zamian będą miały ułatwiony dostęp do specjalistów IT" - wyjaśnia prezes Technoparku Pomerania Andrzej Feterowski.

Wszystkie firmy będą mogły korzystać ze wsparcia w postaci porad prawnych i biznesowych, usług z zakresu promowania ich działalności, pomocy w pozyskiwaniu finansowania czy ułatwiania kontaktów z naukowcami i samorządem.

d3al7nk

Prawie 3 tys. m kw, czyli ok. 25 proc. całości nowych powierzchni Technoparku, zajmą przestrzenie wspólne tj. sale konferencyjne, sale do spotkań biznesowych i projektowania usług czy otwarte strefy przystosowane do pracy indywidualnej i zbiorowej, z których korzystać będą mogli nie tylko najemcy, ale wszyscy zainteresowani realizowaniem projektów IT.

Wśród stref otwartych znajdzie się też dostępne bezpłatnie miejsce przystosowane do pracy zespołowej m.in. dla współpracujących z parkiem firm i organizacji pozarządowych.

W jednym z trzech nowych budynków powstaje największa w regionie serwerownia o powierzchni 750 mkw, z której usług korzystać będą nie tylko lokatorzy Technoparku, ale także inne szczecińskie firmy, administracja publiczna oraz sektor medyczny.

Nowe budynki sąsiadują bezpośrednio z rewitalizowanym parkiem miejskim, w którym jeszcze w tym roku rozpoczną się prace porządkowe, montowane będzie oświetlenie, a w ciągu dwóch lat także plac zabaw i siłownia na wolnym powietrzu. W ostatnim etapie powstanie tam mała scena.

d3al7nk

Inwestycja finansowana przez Zakład Usług Komunalnych pochłonie prawie 1 mln zł. Zagospodarowany park miejski stanie się "zieloną częścią" Technoparku.

Koszt budowy Technoparku to 100 mln zł, z czego 40 proc. wynosi dofinansowanie unijne. Dotychczas Technopark objął wsparciem prawie 90 firm. Aż 92 proc. ze wszystkich inkubowanych przedsiębiorstw nadal funkcjonuje na rynku.

Oficjalne otwarcie nowych budynków odbędzie się 23 marca.

d3al7nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3al7nk