Trwa ładowanie...
d3526oj
13-01-2016 15:55

Szczecin/ Ruszyła budowa stacji elektroenergetycznej Pomorzany

W Szczecinie ruszyła budowa stacji elektroenergetycznej Pomorzany. To pierwszy etap wartej 62 mln zł inwestycji, która ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji szczecińskiej.

d3526oj
d3526oj

Wykonawcą stacji elektroenergetycznej Pomorzany jest chińska firma Pinggao Group - powiedział PAP w środę rzecznik inwestycji Jarosław Kowalski. Jak dodał, firma wykona także inne elementy inwestycji, czyli m.in. wybuduje prawie sześciokilometrowy odcinek linii najwyższego napięcia, który połączy stację Pomorzany z już istniejącą linią Krajnik - Glinki.

Przedsięwzięcie pod nazwą "Budowa linii 220kV od stacji Pomorzany do nacięcia linii Krajnik-Glinki wraz z rozbudową stacji 110 kV Pomorzany o rozdzielnię 220 kV" jest elementem rozbudowy sieci przesyłowej w północno-zachodniej części kraju. Ma poprawić bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii elektrycznej dla aglomeracji szczecińskiej, szczególnie w jej lewobrzeżnej części.

W 2017 r. inwestycja warta 62 mln zł netto ma być w całości gotowa. Umożliwia ona wyprowadzenie mocy z planowanego do uruchomienia bloku gazowo-parowego w Elektrowni Pomorzany, a także pozwoli na przyłączenie do sieci nowych źródeł energii.

Celem nowej linii 220 kV Pomorzany-Krajnik-Glinki jest zapobieganie występowaniu awarii linii elektroenergetycznych, które prowadzą do tzw. "blackoutu". Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce 8 kwietnia 2008 r. w Szczecinie, kiedy z powodu opadów śniegu uszkodzone zostały dwie najważniejsze linie elektroenergetyczne w regionie i wystąpiły długie przerwy w dostawie prądu.

Inwestorem projektu jest operator systemu przesyłowego energii elektrycznej w kraju Polskie Sieci Elektroenergetyczne, natomiast inżynierem kontraktu spółka PSE Inwestycje, należąca do Grupy Kapitałowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

d3526oj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3526oj