Trwa ładowanie...
d34va30

Szczurek: bezrobocie na koniec w 2015 r. - 11,8 proc. (krótka4)

Wraz z poprawą koniunktury gospodarczej oczekujemy systematycznego zmniejszania się bezrobocia; szacujemy, że stopa bezrobocia rejestrowanego spadnie do poziomu 12,5 proc. na koniec 2014 r. i 11,8 na koniec 2015 r. - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.
Share
d34va30

Minister ocenił w środę w Sejmie, że 12,5 proc. bezrobocia na koniec tego roku to "bardzo konserwatywna prognoza i jest spora szansa, że ten wynik będzie lepszy".

Jak dodał, zmiany w stopie bezrobocia są konsekwencją zmian w popycie na pracę. "Nie chodzi o wyjeżdżanie bezrobotnych z Polski, nie chodzi o zniechęcenie do poszukiwania pracy, ale (o) wzrost ilości pracujących w gospodarce narodowej" - podkreślił.

W ocenie Szczurka do poprawy sytuacji gospodarstw domowych przyczyniać się będzie także dalszy systematyczny wzrost przeciętnego realnego wynagrodzenia.

Temu wzrostowi, jak powiedział szef resortu finansów, sprzyja bardzo niska inflacja. "W tym roku średnioroczna inflacja będzie bliska zeru; w porównaniu do 0,9 proc. w roku ubiegłym, co i tak było niskim wynikiem" - dodał.

Szczurek zapowiedział, że w przyszłym roku oczekiwana jest także bardzo ograniczona presja inflacyjna na poziomie 1,2 proc. przeciętnego wzrostu cen.

d34va30

Podziel się opinią

Share
d34va30
d34va30