Trwa ładowanie...
dtlpg6l
banki

Szczurek: MF nie rezygnuje ze zmian w ustawie o NBP

Resort finansów nie rezygnuje z tekstu nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, a w pracach uwzględni lipcowy komunikat zarządu NBP i Rady Polityki Pieniężnej - poinformował w środę minister finansów Mateusz Szczurek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczurek: MF nie rezygnuje ze zmian w ustawie o NBP
(ING Bank Śląski)
dtlpg6l

- Nie rezygnujemy z tekstu nowelizacji ustawy o NBP. Rząd pracując nad projektem ustawy weźmie pod uwagę wspólny komunikat RPP i zarządu NBP - powiedział dziennikarzom Szczurek.

-mOstateczny kształt zmian w procesie powoływania członków RPP będzie zależał od momentu wejścia w życie ustawy. Mechanizm wprowadzenia rotacyjności kadencji członków RPP będzie musiał być dostosowany do momentu wejścia w życie ustawy - dodał.

W opublikowanym 11 lipca komunikacie Rada Polityki Pieniężnej (RPP) oraz zarząd NBP poinformowały, że w związku z przyjętym przez Radę Ministrów projektem założeń do nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, Rada Polityki Pieniężnej i zarząd NBP wypracują wspólne stanowisko wobec proponowanych zmian, które zostanie przedłożone Rządowemu Centrum Legislacji.

dtlpg6l

W komunikacie zaznaczono, że zarówno procedury dokonywania zmian legislacyjnych odnoszących się do Narodowego Banku Polskiego, jak i ich treść muszą być zgodne z zasadą niezależności NBP, a projektowane zmiany nie mogą ograniczać uprawnień Rady Polityki Pieniężnej, ani też zmieniać trybu jej powoływania i liczebności.

Jednocześnie Rada Polityki Pieniężnej i zarząd NBP stwierdzają, że konstytucyjny zakaz finansowania przez NBP deficytu budżetowego musi być zachowany w przygotowanym projekcie ustawy i w pełni respektowany w praktyce.

dtlpg6l

Podziel się opinią

Share
dtlpg6l
dtlpg6l