Trwa ładowanie...
d4cu4dx

Szczurek o realizacji tegorocznego budżetu (krótka5)

Tegoroczny deficyt sektora finansów publicznych wyniesie według unijnej metodyki ok. 3,4 proc. PKB; w ciągu ostatnich 20 lat był on niższy tylko 3 razy - powiedział w środę w Sejmie szef MF Mateusz Szczurek.
Share
d4cu4dx

"Szacujemy, że deficyt budżetowy w 2014 r. będzie ponad 13 mld zł niższy od planowanego i wyniesie 34 mld zł. To z jednej strony zasługa wyższych dochodów o ponad 8 mld, z drugiej zasługa oszczędnego gospodarowania publicznymi środkami - wydatki będą niższe o ok. 5 mld zł, niż zaplanowano" - mówił Mateusz Szczurek podczas pierwszego czytania projektu przyszłorocznego budżetu.

"Tym samym deficyt sektora finansów publicznych liczony według unijnej metodyki wyniesie w tym roku ok. 3,4 proc. PKB. Tylko trzy razy w ciągu ostatnich 20 lat udało się osiągnąć niższy deficyt niż będzie w 2014 r." - podkreślił Szczurek. Jak dodał, poprzednio za każdym razem po roku niskiego deficytu następował jego gwałtowny wzrost.

"Tym razem tak nie będzie, bo w przyszłym roku deficyt budżetowy będzie jeszcze niższy" - wskazał.

d4cu4dx

Przypomniał także, że w czerwcu tego roku Komisja Europejska zawiesiła wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu, uznając za skuteczne działania redukujące deficyt.

"Przed nami kolejne wyzwanie: wyjście z procedury nadmiernego deficytu, a więc trwałe obniżenie deficytu sektora finansów publicznych do poniżej 3 proc. PKB i to bez ograniczania potencjału rozwojowego polskiej gospodarki" - zaznaczył Szczurek.

Ma w tym pomóc stabilizująca reguła wydatkowa, której - jak mówił - konstrukcja może wydawać się skomplikowana, ale logika jest prosta: "Wyznacza ona limit wydatkowy na każdy rok, nie tylko rok nadzwyczajnych wydarzeń czy wyjątkowo dużej nierównowagi". Jak powiedział, reguła obejmuje cały sektor instytucji rządowych i samorządowych, nie tylko wydatki budżetu państwa. Reguła doprowadzi, jego zdaniem, do redukcji i ustabilizowania deficytu sektora finansów publicznych, i w rezultacie redukcji zadłużenia sektora publicznego.

"Jednocześnie tempo ograniczania wydatków i deficytu, dyktowane przez regułę, nie tylko zapewnia bezpieczeństwo i stabilność sektora finansów publicznych, ale też przez jej antycykliczny charakter wspiera rozwój gospodarczy kraju" - podsumował minister finansów.

d4cu4dx

Podziel się opinią

Share
d4cu4dx
d4cu4dx