Trwa ładowanie...
d1xkjli

Szczurek: wejście do strefy euro strategiczne dla Polski

Wejście Polski do strefy euro jest strategicznym celem naszej polityki - ocenił podczas Forum Bankowości Detalicznej minister finansów Mateusz Szczurek. Zaznaczył jednak, że obecnie posiadanie wspólnej waluty niesie ze sobą mniej korzyści niż kilka lat temu.
Share
d1xkjli

"Powinniśmy być wdzięczni za kryzys i stagnację, którą obserwujemy obecnie w strefie euro, bo nasza decyzja o dacie wejścia do strefy euro będzie głębsza i bardziej przemyślana" - mówił szef MF.

Jak podkreślił, obecnie korzyści makroekonomiczne z wejścia Polski do strefy euro są mniejsze niż gdy występowaliśmy do UE w 2004 r. Wskazywał, że jest to efekt m.in. rozwoju polskiej gospodarki.

Na początku listopada szef MSZ Grzegorz Schetyna, przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015, zadeklarował, że Polska nie rezygnuje z przystąpienia do strefy euro, ale określanie daty przyjęcia wspólnej waluty jest dziś przedwczesne. Prezydent Bronisław Komorowski mówił wówczas, że do tematu przyjęcia przez Polskę europejskiej waluty należy wrócić po wyborach parlamentarnych w 2015 r., bo - w jego ocenie - dzisiaj Polska nie jest do końca do tego przygotowana.

d1xkjli

Podziel się opinią

Share
d1xkjli
d1xkjli