Szczytno: Byli pracownicy FS Favorit rejestrują się jako bezrobotni
340 osób, które pozostały bez pracy po likwidacji zakładu mebli FS Favorit w Szczytnie, zaczęło w poniedziałek rejestrować się w miejscowym urzędzie pracy. Przez 12 miesięcy będą otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych - podał PAP dyrektor urzędu Jan Dąbrowski
02.06.2014 | aktual.: 02.06.2014 15:58
Na początku stycznia grupa IMS zdecydowała o likwidacji spółki FS Favorit Furniture. Jak podano, powodem likwidacji była słaba sprzedaż mebli, szczególnie na rynku niemieckim, który miał być głównym ich odbiorcą. Proces likwidacyjny spółki rozpoczął się pod koniec lutego, a zakończył pod koniec maja.
Jak poinformował PAP dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie Jan Dąbrowski, poniedziałkową rejestrację poprzedziły spotkania z byłymi pracownikami, podczas których przekazano im informację dotyczącą form pomocy. "Od rana byli pracownicy przychodzą do urzędu; by nie tworzyć kolejek poumawiani są na konkretne godziny" - powiedział.
Pełnomocnik likwidatora zakładu Andrzej Iwanow podał PAP, że spółka wciąż prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami. "Większość z zainteresowanych inwestorów miała szansę dokładnego obejrzenia zakładu. Ze względu na poufność procesu negocjacji oraz danych potencjalnie zainteresowanych nabywców spółka nie może ujawnić więcej informacji o procesie, jednak uważamy, że są realne szanse na sprzedaż fabryki" - powiedział.
Jak dodał Iwanow, spółka FS Favorit aż do maja utrzymywała produkcję; jeszcze w maju pracownicy kończyli realizację ostatnich zleceń.
Zarejestrowanym w urzędzie pracy byłym pracownikom spółki FS Favorit przysługuje 12 miesięczny zasiłek dla bezrobotnych. Przez pierwsze trzy miesiące wynosi on 823 zł brutto, a w kolejnych miesiącach 646 zł brutto.
Fabryka Mebli FS Favorit Furniture Szczytno należała do kilkudziesięciu producentów mebli skupionych w międzynarodowej grupie IMS Szwajcaria. Była jednym z największym pracodawców w rejonie Szczytna i w województwie warmińsko-mazurskim. Zakład produkował meble do jadalni, sypialni, a także młodzieżowe i dziecięce.
Na Warmii i Mazurach stopa bezrobocia jest najwyższa w kraju i wynosi 22 proc.; w powiecie szczycieńskim bezrobocie sięga 25 proc. Jak powiedział Dąbrowski, na koniec maja tego roku zarejestrowanych było 5 956 osób. Zasiłek pobiera 16 proc. bezrobotnych.