Szef Atlantic Council: 1 mld dol. od Obamy - to broń psychologiczna
1 mld dol., które prezydent USA obiecał w Warszawie na zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie Wschodniej nie jest dużą kwotą, ale to bardzo ważna broń psychologiczna - przekonuje szef Atlantic Council Frederick Kempe.
Barack Obama formalnie wystąpił w czwartek do Kongresu o obiecany w Polsce 1 mld dol. na wzmocnienie obecności wojskowej USA w Europie środkowej i wschodniej. Pieniądze mają być przeznaczone na intensyfikację ćwiczeń, misje szkoleniowe i rotację wojsk, a także na rozwijanie zdolności militarnych w krajach nienależących do NATO, np. na Ukrainie.
"To nie jest duża kwota pieniędzy. Jednak w obecnej sytuacji bardzo ważna jest broń psychologiczna i ten komunikat był bardzo ważny, żeby uspokoić szczególnie sojuszników z NATO" - powiedział PAP Kempe.
Jego zdaniem mimo, że można się spodziewać dyskusji wśród amerykańskich polityków w tej sprawie, trudno wyobrazić sobie, by nie zgodzili się oni na wsparcie sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej.
"Myślę, że będzie ciężko odrzucić te pieniądze na taki historyczny cel. Uważam, że środki te zostaną zaakceptowane przez Kongres. Jednak, jak wszystko we Waszyngtonie, w dzisiejszych czasach, nie będzie to łatwe" - przyznał.
Kempe ocenił, że zapowiedziany przez Obamę 1 mld dol. ma znaczenie uspokajające dla większości wschodnich członków NATO, ale jest również wyzwaniem dla zachodnich członków Sojuszu. "To pytanie do nich, co zamierzają zrobić. Sądzę, że USA będą się teraz przyglądały, co inni sojusznicy będą robić w odpowiedzi na sytuację na Ukrainie, by pomóc temu krajowi" - dodał szef Atlantic Council.
Podkreślił, że deklaracja zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB, którą złożył prezydent Bronisław Komorowski, została bardzo pozytywnie odebrana.
"Stany Zjednoczone chciałyby, aby w całej Europie, wszyscy sojusznicy przeznaczali na obronność 2 proc. PKB. Czasami ludzie nie rozumieją dlaczego. Amerykańskim politykom po prostu łatwiej jest wytłumaczyć amerykańskiemu społeczeństwu dlaczego wspieramy Europę, jeśli Europa wspiera samą siebie. Jeśli Europa nie wspiera samej siebie to, amerykańscy wyborcy pytają dlaczego my robimy więcej dla europejskiej obrony niż Europa robi sama" - powiedział Kempe.
Dodał, że w tym kontekście ogłoszenie przez Polskę zwiększenia wydatków obronnych do 2 proc. było bardzo pozytywnie odebrane. Jego zdaniem na wrześniowym szczycie NATO w Cardiff można się spodziewać podobnych deklaracji o zwiększeniu wydatków na wojsko ze strony innych państw NATO.
Szef Atlantic Council przekonuje, że w ostatnim czasie nastąpiła dużo bardziej dramatyczna zmiana w postrzeganiu Rosji na świecie niż się nam wydaje. "Pytanie jakie są cele Władimira Putina, czy jest nim tylko Krym, czy chce on odbudować rosyjską strefę wspływów włączając w to całą Ukrainę. Jeśli mówi on o obronie rosyjskojęzycznej ludności, to musimy zapytać o mniejszość rosyjską w Estonii, czy w Kazachstanie. To są pytania, na które jeszcze nie odpowiedziano, a które są podnoszone" - wskazał.
Frederick Kempe - jest szefem waszyngtońskiego think-tanku zajmującego się sprawami zagranicznymi Atlantic Council. Przez wiele lat był dziennikarzem, korespondentem i publicystą Wall Street Journal.
W Polsce gościł na Wrocław Global Forum organizowanym przez Atlantic Council, miasto Wrocław i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
Krzysztof Strzępka, Łukasz Osiński
stk/ luo/ pro/
Udostępniamy nagrania wideo:
http://serwiswideo.pap.pl/wideo/Kempe-o-zapowiedzi-Polski-ws-zwiekszenia-srodkow-na-obronnosc.mp4
http://serwiswideo.pap.pl/wideo/Kempe-o-zapowiedzi-1-mld-dol-na-zwiekszenie-amerykanskiej-obecnosci-wojskowej-w-Europie-Wschodniej.mp4
http://serwiswideo.pap.pl/wideo/Kempe-o-polityce-Rosji.mp4
http://serwiswideo.pap.pl/wideo/Kempe-o-koniecznosci-zwiekszenia-srodkow-na-obronnosc-w-panstwach-NATO.mp4
Pobranie możliwe po podaniu loginu i hasła:
użytkownik: wideo01
hasło: OZsV2TzG%!i