Szef EBI: projekty realizowane z Polską to historie sukcesu

W latach 2009-2013 Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił Polsce kredytów na kwotę ponad 25,7 mld euro; tylko w 2013 r. było to 5,7 mld euro. Szef EBI Werner Hoyer nazwał projekty realizowane z Polakami "prawdziwymi historiami sukcesu".

Szef EBI: projekty realizowane z Polską to historie sukcesu
Źródło zdjęć: © AFP

19.02.2014 | aktual.: 19.02.2014 18:39

- Zaangażowanie (EBI) w Polsce zapiera dech w piersiach. Nasz biznes w Polsce wyniósł 5,7 mld euro w 2013 r., a ogólna kwota za lata 2009-2013 wyniosła 25,7 mld euro. Polska, a zwłaszcza indywidualne projekty, które finansujemy wraz z naszymi polskimi partnerami, a czasem także z międzynarodowymi partnerami, są prawdziwymi historiami sukcesu - powiedział Hoyer na rocznej konferencji EBI w Brukseli. Dodał, że cieszy się na wizytę w Polsce; jak mówił, zobaczy szczęśliwe twarze, gdy będzie mowa o EBI. Konferencja roczna EBI o Polsce odbędzie się 6 marca w Warszawie.

Z kwoty ponad 25,7 mld euro na wsparcie polskich projektów w latach 2009-2013, 49 proc. przeznaczono na transport i telekomunikację, 15 proc. na przemysł, usługi i rolnictwo, tyle samo na projekty m.in. małych i średnich firm, 8 proc. na energetykę i tyle samo na gospodarkę wodno-kanalizacyjną, gospodarkę odpadami oraz rozwój obszarów miejskich. 5 proc. tej kwoty skierowano na projekty z zakresu szkolnictwa i opieki zdrowotnej.

- Polska jest największym beneficjentem kredytów EBI wśród państw członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. oraz szóstym spośród wszystkich krajów otrzymujących wsparcie z EBI. W 2013 r. bank wspierał w Polsce przede wszystkim rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej oraz projekty badawcze i naukowe - czytamy w informacji banku.

W 2013 r. EBI przeznaczył m.in. niemal 1 mld euro na budowę siedmiu odcinków drogi ekspresowej S7 (Gdańsk-Warszawa-Kraków) oraz wsparł kredytem 235 mln euro modernizację 92-kilometrowego odcinka linii kolejowej Warszawa-Radom.

- W 2013 r. EBI zwiększył swoją ogólną działalność finansowania (m.in. pożyczki - PAP) o 37 procent do 75,1 mld euro na rzecz wsparcia wzrostu i tworzenia miejsc pracy w Europie. W samej UE ta kwota osiągnęła wartość 67,1 mld euro; to wzrost o 42 proc. (względem 2012 r.), czyli powyżej 40 proc., jakie obiecaliśmy naszym udziałowcom - powiedział Hoyer, odnosząc się całościowo do działalności EBI w 2013 r.

Przypomniał, że w 2013 r. po obszernych konsultacjach EBI przyjął nowe kryteria udzielania wsparcia na rzecz energii odnawialnej, efektywności energetycznej, sieci elektroenergetycznych i innowacji w tym zakresie. - Zobowiązaliśmy się do nowych restrykcyjnych standardów emisji z paliw kopalnych. Nasze nowe kryteria pomogą spełnić UE jej cele klimatyczne i energetyczne oraz tworzyć miejsca pracy w Europie - powiedział Hoyer. Poinformował, że EBI w 2013 r. podwoił swoje inwestycje w projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii - do ponad 6 mld euro.

Hoyer pytany przez PAP, czy nowe kryteria oznaczają, że na wsparcie EBI nie będą miały szansy projekty energetyki węglowej w Polsce, odparł, że kryteria te mają zobiektywizować warunki wsparcia Banku i "jeśli projekt o jakichkolwiek technicznych uwarunkowaniach spełnia te kryteria, wtedy jesteśmy w stanie wziąć udział w finansowaniu, a jeśli nie, to nie". - Jesteśmy świadomi zupełnie odmiennej sytuacji różnych krajów członkowskich UE i różnych potrzeb oraz geologicznych zasobów i warunków - wszystko to musi być wzięte pod uwagę, ale musimy to też pogodzić z ogólnymi celami klimatycznymi i energetycznymi UE. I to wymaga obiektywizacji kryteriów pożyczania - wyjaśnił.

Nowy standard emisyjności stosowany przez EBI przy inwestycjach w wytwarzanie energii z paliw kopalnych wynosi 550gCO2/kWh.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, EBI rozważa kilka projektów energetycznych w Polsce, ale nie ma jeszcze finalnych decyzji.

Europejski Bank Inwestycyjny jest własnością państw UE. Bank pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i pożycza je, naliczając niskie oprocentowanie, z przeznaczeniem na projekty służące poprawie infrastruktury, dostaw energii lub spełnianiu norm środowiskowych zarówno w UE, jak i w krajach sąsiedzkich lub rozwijających się.

Z Brukseli Julita Żylińska

Źródło artykułu:PAP
kredytinwestycje w polscekredyt inwestycyjny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)