Trwa ładowanie...
dr1q1yr
dr1q1yr

Szef MŚ: jednym z priorytetów ochrona gruntów leśnych przed wykupem

Jednym z głównych priorytetów resortu środowiska będzie przygotowanie przepisów mających chronić grunty leśne przed wykupem po 1 maja 2016 roku - podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko.
Share
dr1q1yr

Minister zaznaczył, że resort środowiska jest resortem gospodarczym, "gdzie podmiotem tego rozwoju gospodarczego jest człowiek, a zasoby przyrodnicze mają być przez niego racjonalnie użytkowane". "Jest to typowe podejście zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. () Misją resortu jest tworzenie miejsc pracy na bazie zasobów przyrodniczych, szczególnie na terenach wiejskich" - dodał.

Szyszko poinformował, że jednym z głównych priorytetów ministerstwa będzie ochrona polskich gruntów leśnych przed wykupem. Przypomniał, że w maju 2016 roku, zgodnie z traktatem akcesyjnym kończy się 12 letni okres przejściowy zakazujący sprzedaży gruntów rolnych i leśnych. "Zgodnie z traktatem będzie obowiązywał wolny obrót ziemią leśną i rolną. Każdy będzie mógł nabywać ziemię leśną i rolną w układzie międzynarodowym. () Przygotowujemy prawo leśne, aby ta ziemia była chroniona przez państwo Polskie, by ziemia leśna służyła Polakom" - zapowiedział minister.

Szyszko poinformował ponadto, że pojawił się pierwszy projekt takiego prawa, nad którym trwają nieformalne konsultacje międzyresortowe.

dr1q1yr

Dużą uwagę ministerstwa będzie także zajmować leśnictwo. Minister zwrócił uwagę, że blisko jedna trzecia kraju pokryta jest lasami. "A lasy to miejsca pracy i wzór dla koncepcji zrównoważonego rozwoju" - dodał.

"Pozyskiwaliśmy drewno, tworzyło to miejsca pracy. Mamy coraz więcej lasów, coraz więcej drewna przyrasta. Nie straciliśmy ani jednego z występujących gatunków, wręcz odwrotnie jest eksplozja gatunków, które dawno zniknęły z zachodniej Europy" - mówił.

Szyszko przypomniał, że ten aspekt był podnoszony przez Polskę podczas niedawno zakończonego 21 szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu. "Walczyliśmy aby w prawie międzynarodowym dostrzeżono, by można było wliczać lasy w redukcję koncentracji CO2 w atmosferze, a każda tona CO2 to jest określona wartość i cena. Zgodnie też z prawem międzynarodowym ma to iść (pieniądze - PAP) na tereny niezurbanizowane" - dodał.

W niedawnej rozmowie z PAP minister poinformował, że nasz kraj będzie chciał włączenia do prawa europejskiego ustaleń światowego porozumienia klimatycznego i uwzględnienia w redukcji emisji pochłaniania CO2 przez lasy i glebę.

Minister dodał, że innymi priorytetami resortu będą: edukacja ekologiczna, geologia, gospodarka wodna i odpadowa.

dr1q1yr

Podziel się opinią

Share
dr1q1yr
dr1q1yr