Trwa ładowanie...
euro
07-04-2010 09:07

Szkic walutowy

Federalny Komitet Otwartego Rynku ocenia perspektywy dla amerykańskiej gospodarki na rok 2010 nieco gorzej niż wcześniej.

Szkic walutowyŹródło: AFS
d3mno85
d3mno85

W dniu wczorajszym Fed opublikował protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Protokół zawiera mniej korzystną niż wcześniej ocenę amerykańskiej gospodarki. Nieco obniżono prognozy wzrostu na rok 2010, ale szczególnie warto skoncentrować się na komentarzach dotyczących kondycji rynku nieruchomości. W ocenie FOMC aktywność na rynku nieruchomości ustabilizowała się na wyjątkowo niskim poziomie, zarówno w sektorze mieszkaniowym, jak i w sektorze nieruchomości komercyjnych. W ocenie Komitetu jedynym powodem wzrostu aktywności, który obserwowano w III i IV kwartale ubiegłego roku, były działania rządowe, m.in. program dopłat dla osób kupujących swój pierwszy dom. Według FOMC problemem w najbliższych miesiącach będzie też wzrost liczby licytacji niespłaconych domów, czyli dalszy wzrost liczby kredytobiorców, którzy nie są w stanie regulować swoich zobowiązań. Dotychczas w historii USA recesje kończyły się gwałtownym wzrostem wydatków konsumpcyjnych oraz nakładów inwestycyjnych w budownictwie
mieszkaniowym. Obecnie sytuacja wygląda coraz lepiej jeśli chodzi o wydatki konsumpcyjne (annualizowane tempo ich wzrostu może osiągnąć 3% w I kwartale 2010 roku), lecz wkład sektora nieruchomości w dynamikę PKB na początku 2010 roku może być nawet ujemny. Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Minneapolis, Narayana Kocherlakota, stwierdził w dniu wczorajszy, że nie spodziewa się spadku stopy bezrobocia poniżej 8% przed końcem 2011 roku, oraz że odbicie na rynku nieruchomości nie jest niezbędne, aby Stany wyszły z recesji.

Inwestorzy uważają również, że należy zmienić interpretację zawartych w komunikacie słów o utrzymaniu stóp procentowych przez długi okres na wyjątkowo niskim poziomie. Co prawda Thomas Hoenig ponownie był przeciwny utrzymaniu takiego języka, jednak pozostali członkowie Komitetu uważają, że być może spadek inflacji w USA pozwoli rzeczywiście utrzymać stopy na niskim poziomie. Niektórzy analitycy uważają, że należy również porzucić myśl o tym, że słowa „przez długi okres” oznaczają „przynajmniej 6 miesięcy”. Według nich obecnie Fed mógłby zacząć zacieśnianie polityki pieniężnej nawet nie wycofując się z tego stwierdzenia, jednak wykonując bardzo ostrożne posunięcia. W naszej ocenie taka zmiana interpretacji nie jest poprawna, a wyraża tylko bardzo niepewne oczekiwania (odzwierciedlane w notowaniach kontraktów terminowych na stopy procentowe w USA) wzrostu stóp procentowych za 6 do 9 miesięcy.

Kolejne niekorzystne wiadomości z Grecji przyczyniają się do osłabienia euro. Dziś rano rentowność greckich obligacji dziesięcioletnich jest o blisko 4 punkty procentowe wyższa niż rentowność analogicznych obligacji niemieckich i jest to największy spread w historii Strefy Euro. Na takie pogorszenie notowań greckich obligacji wpłynęła przede wszystkim wiadomość o tym, że Grecja chciałaby uniknąć udziału MFW w ewentualnym procesie pomocy, którego kształt został ustalony podczas szczytu UE 25 marca. Sytuacji nie rozjaśniają sprzeczne komunikaty dobiegające z Berlina oraz Paryża. Niemcy silnie sprzeciwiają się udzieleniu Grecji znacznej pomocy, zaś Francja skłania się ku takiemu rozwiązaniu. Grecja natomiast przygotowuje się do emisji obligacji dolarowych w USA. Prawdopodobnie znajdzie się na nie duży popyt, lecz Republika Helleńska będzie musiała zapłacić bardzo wysokie odsetki od pożyczek. Na „rolowanie” czeka około 20 mld euro długu i podczas pozyskiwania tej kwoty rentowności Greckich obligacji
prawdopodobnie jeszcze wzrosną.

Problemy Grecji nie wpływają na notowania złotego oraz pozostałych walut naszego regionu. W dniu wczorajszym złoty nieznacznie umocnił się w stosunku do euro, jednak stracił do umacniającego się w stosunku do wspólnej waluty dolara. W dniu dzisiejszym możliwe jest przebicie przez kurs EURPLN poziomu 3.83 oraz utrzymanie się kursu USDPLN w okolicach poziomu 2.87.

d3mno85
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mno85