Trwa ładowanie...
d38tfrn
euro
10-02-2010 09:33

Szkic walutowy

Zachodnie media cytują źródło w niemieckim rządzie i informują o tym, że kraje Strefy Euro pod przewodnictwem Niemiec uzgodniły, że pomogą Grecji.

d38tfrn
d38tfrn

Rzecznik niemieckiego rządu co prawda zaprzeczył podjęciu takiej decyzji, jednak prawdopodobnie ostateczne uzgodnienia będą mieć miejsce na czwartkowym nieformalnym spotkaniu przywódców UE, na którym zjawi się również szef ECB, J.C. Trichet. Podstawową formą pomocy mają być gwarancje dla zadłużonej Grecji, których udzieliłyby przede wszystkim Niemcy. W reakcji na te wiadomości w dniu wczorajszym kurs EURUSD wzrósł nawet w okolice poziomu 1,38, jednak późniejsze zaprzeczenia ze strony rzecznika niemieckiego rządu powstrzymały dalszą aprecjację euro.

Pozostałe kraje Strefy Euro prawdopodobnie zażądają od Grecji jeszcze ostrzejszych cięć fiskalnych. Wprowadzenie ich będzie jednak trudne, ponieważ już teraz część greckiego społeczeństwa sprzeciwia się ograniczeniom wydatków. Chodzi przede wszystkim o pracowników sektora budżetowego, którzy mają strajkować, protestując zarówno przeciwko cięciom wynagrodzeń, jak i przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego.

Dziś o 16:00 prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Ben Bernanke, miał wystąpić przed Komisją ds. Usług Finansowych w Izbie Reprezentantów (niższej izbie Kongresu). Wystąpienie zostało przesunięte na późniejszy termin z powodu złej pogody w Stanach, jednak jego tekst zostanie opublikowany zgodnie z planem – jeszcze dziś o 16:00. W wystąpieniu Bernanke ma nakreślić szczegółowy plan „strategii wyjścia”, czyli redukcji stosowania wszystkich nadzwyczajnych narzędzi polityki pieniężnej. Fed może również zastosować nowe narzędzia, aby zmniejszyć podaż pieniądza. Kluczowym środkiem polityki pieniężnej w ciągu najbliższych miesięcy może stać się stopa oprocentowania rezerw utrzymywanych przez banki komercyjne w banku centralnym (obecnie depozyty te nie są oprocentowane). Oprócz odsetek od rezerw, Fed może również stosować takie narzędzia jak przeprowadzanie przedłużonych operacji typu reverse repo, a także na składanie w banku centralnym depozytów terminowych, oprocentowanych wyżej niż środki na rachunkach
rezerwowych. Narzędziem, które będzie stosowane w dalszej kolejności może być sprzedaż aktywów, zgromadzonych w ciągu ostatnich kilku miesięcy przez Fed (są to głównie obligacje rządowe oraz obligacje zabezpieczone kredytami hipotecznymi, MBS).

W kalendarzu wydarzeń makroekonomicznych na dzień dzisiejszy brakuje wydarzeń, które mogłyby istotnie wpłynąć na rynek walutowy. O 10:30 poznamy informacje o dynamice produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii w grudniu (prognozowany jest wzrost o 0,2% w ujęciu miesięcznym i spadek o 4,1% w ujęciu rocznym. W sektorze wytwórczym przewidywany jest wzrost produkcji o 0,3% w ujęciu miesięcznym i spadek o 3% w ujęciu rocznym. Poza tym umiarkowanie interesujące będą jeszcze dane o kształtowaniu się bilansu handlowego USA. Prognozy mówią, że wyniesie on ok.36 mld USD.

d38tfrn

„Wyciekające” z niemieckich źródeł rządowych wiadomości o pomocy dla Grecji mogą uspokoić rynki kapitałowe oraz rynek walutowy. Pojawianie się kolejnych, bardziej szczegółowych informacji, może przyczynić się do nieznacznej aprecjacji euro względem dolara, a taki rozwój sytuacji powinien uspokoić inwestorów na tyle, że aprecjonować mógłby również złoty. Jeśli jednak nie pojawią się żadne wiadomości dotyczące Grecji, dzień powinien upłynąć dość spokojnie.

d38tfrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38tfrn