Szkic walutowy

Mimo że w dniu wczorajszym giełdy odnotowały wysokie wzrosty, waluty rynków wschodzących nie zyskiwały na wartości. Obserwowaliśmy krótki wzrost wartości euro wobec jena, jednak inwestorzy boją się ryzyka na tyle, że po osiągnięciu poziomu 126,47 EURJPY zdecydowali się na realizację zysków, która sprowadziła kurs tej pary do poziomu 123,90.

Podobnie zachowywał się USDJPY oraz EURUSD, który zbliżył się do poziomu 1,30. Kurs złotego wobec euro jest w tym tygodniu stabilny, ponieważ inwestorzy czekają na decyzję Rady Polityki Pieniężnej oraz na czwartkowe dane o dynamice PKB w 3 kwartale 2008. Prognozy dotyczące decyzji RPP są bardzo zróżnicowane. Część członków RPP wypowiadała się w mediach jednoznacznie o tym, że konieczne są cięcia stóp już teraz, inni natomiast mówili, że należy poczekać z rozluźnieniem polityki pieniężnej do I kwartału 2009 roku. Z jednej strony przeciwko obniżce przemawia wciąż wysoka dynamika płac oraz wzrost inflacji bazowej, czyli wskaźnika informującego o tempie wzrostu cen z wyłączeniem cen żywności oraz paliw. Z drugiej jednak strony za obniżką przemawiają dane dotyczące produkcji przemysłowej w naszym kraju oraz sprzedaży detalicznej, które wskazują na niższą dynamikę tych wskaźników, niż w pierwszym półroczu. Naszym zdaniem Rada powinna pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ponieważ inflacja wciąż
jest znacznie wyższa od celu inflacyjnego. Niewykluczone jednak, że po tym, jak na jutrzejszym posiedzeniu stopy nie zostaną zmienione, doczekamy się gwałtowniejszych obniżek w grudniu/styczniu.

Kalendarz makroekonomiczny na dziś obfituje w publikacje. Za nami już dane o indeksie zaufania konsumentów w Niemczech - odczyt na poziomie 2,2 pkt. jest lepszy od oczekiwań na poziomie 1,5 pkt. Po południu nadejdą publikacje danych z USA. O 14:30 opublikowane zostaną weryfikacje odczytów o deflatorze PKB, dynamice PKB oraz PCE core w 3 kwartale 2008. Spodziewany jest spadek PKB o 0,5% (jest to stopa annualizowana według danych wyrównanych sezonowo, oznacza spadek PKB w ujęciu kwartalnym o ok. 0,12%), wzrost deflatora PKB o 4,2% oraz wzrost indeksu PCE core o 2,9%. Inwestorzy będą z zainteresowaniem przyglądać się danym o zyskach przedsiębiorstw (spodziewany jest spadek o 6% w ujęciu rocznym) oraz o indeksie zaufania konsumentów (przewidywany jest spadek z 38 do 37,9 pkt.).

Sesja na giełdach Dalekiego Wschodu oraz wczorajsze popołudnie na giełdach amerykańskich mogłyby zwiastować kolejny dobry dzień w Europie. Nie spodziewamy się mimo to umocnienia złotego w dniu dzisiejszym. Najprawdopodobniej, jak wspomniano wyżej, inwestorzy czekać będą na dzień jutrzejszy oraz czwartkowe dane o dynamice PKB.

Advanced Financial Solutions

eurowalutyzłoty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)