Szkolenia i warsztaty dla bezrobotnych - bezpłatne
Nie masz pracy, a może chcesz zmienić swoje zawodowe życie lub skutecznie do niego powrócić? Skorzystaj z bezpłatnych warsztatów, spotkań i doradztwa
.
Zdaniem ekspertów, kobiety pozostając bez zatrudnienia dłużej niż rok mają do pokonania wiele barier, także natury psychologicznej. Utraciwszy bowiem kontakt ze środowiskiem zawodowym, nie potrafią realnie ocenić swoich szans na rynku pracy i wykazują tendencję do zaniżonej samooceny własnych kompetencji.
Jak założyć i prowadzić własną firmę, dlaczego ważna jest autoprezentacja i wizerunek osobisty w poszukiwaniu pracy, jakie są umowy związane z pracą – mi.in. te tajniki odsłania projekt "Marzec na obcasach" organizowany przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP w Gdańsku.
Jak tłumaczy Agnieszka Katka z WUP w Gdańsku możliwość udziału w warsztatach, wykładach i spotkaniach z ekspertami przynosi uczestniczkom wymierne korzyści. Pomoc doradcy zawodowego, psychologa, ekspertów z dziedziny prawa czy przedsiębiorczości, porady stylistki, a przy tym przebywanie i praca w grupie pomaga odkryć mocne strony, zweryfikować indywidualne potrzeby i dążenia. Udział w warsztatach może zainspirować do dalszego działania, odkryć uśpiony dotychczas potencjał, a często odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości.
W tym roku, po raz pierwszy, formuła przedsięwzięcia jest wyjątkowa, gdyż spotkania w ramach wydarzenia "Marzec na obcasach" będą trwać aż do 27 marca (szczegóły na www.wup.gdansk.pl).
Doradca zawodowy WUP, Iwona Piotrowska przyznaje w rozmowie z PAP, że kobiety statystycznie chętniej niż mężczyźni uczą się i szkolą, rozwijają swoje kompetencje, są otwarte na zmianę zawodu, więcej czytają i są bardziej odpowiedzialne.
Ale mała dostępność elastycznych rozwiązań czasu pracy, niewystarczający system opieki przedszkolnej, różnice w płacach kobiet i mężczyzn powodują, że kobietom trudniej odnaleźć się na rynku pracy.
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku organizuje w ciągu roku różnego rodzaju bezpłatne spotkania i warsztaty dla osób poszukujących pracy, rozważających założenie własnej firmy, zdecydowanych na zmiany w swoim życiu zawodowym lub edukacyjnym. Możliwe jest także skorzystanie z jest indywidualnego procesu doradczego. Większość klientów Centrum stanowią kobiety, dlatego mając na uwadze ich potrzeby oraz trudniejszą sytuację na rynku pracy powstało przedsięwzięcie „Marzec na obcasach”. Kobiety są otwarte na zmianę zawodu, chętniej niż mężczyźni uczą się i szkolą, rozwijają swoje kompetencje.
Na koniec stycznia 2014 r. liczba osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy województwa pomorskiego wyniosła 119 862, w tym 64 758 kobiet (54 proc.) oraz 55 104 mężczyzn.
bor,JK,WP.PL