Szkolenia obronne dla pracowników państwowych spółek. Sasin popiera

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, strategiczna państwowa spółka, rozpoczyna szkolenia obronne dla kilku tysięcy swoich pracowników w całym kraju. Wojskowy trening wdrażają Poczta Polska i Lasy Państwowe – informuje we wtorek "Rzeczpospolita" i stawia pytanie, czy inne, ważne państwowe spółki pójdą w ich ślady.

Wzrosła liczba osób, które zgłaszają się do wojska, aby odbyć podstawowe szkolenie
Wzrosła liczba osób, które zgłaszają się do wojska, aby odbyć podstawowe szkolenie
Źródło zdjęć: © East News | ADAM WYSOCKI
oprac. KKG

Gazeta podnosi, że wspomniane firmy podążają tropem wyznaczanym przez nastroje: po rosyjskim ataku na Ukrainę wzrosła liczba osób, które zgłaszają się do wojska, aby odbyć podstawowe szkolenie.

"Inicjatywa oddolna, której minister sprzyja"

Redakcja zapytała w resorcie Jacka Sasina, czy Ministerstwo Aktywów Państwowych zarządziło wojskowe szkolenia w większej liczbie firm zarządzających ważnymi dla bezpieczeństwa segmentami gospodarki. "Usłyszeliśmy, że na razie dominują inicjatywy oddolne, ale minister im sprzyja" – wskazała "Rz".

Chętni do rozpoczęcia nowego wyzwania i służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej już teraz mogą zgłaszać się do rekruterów – poinformował w niedzielę rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Coraz więcej ochotników do walki w Ukrainie. "Dzieci umierają, a my nic nie robimy"

Dodał, że szkolenie podstawowe i wyrównawcze rozpocznie się 23 kwietnia br. i 7 maja.

Kpt. Sura zaznaczył, że chętnych do wstąpienia do brygady jest coraz więcej.

- Dlatego też zorganizowano dodatkowe powołania, które odbędą się w kwietniu i maju. Dla kandydatów czasu na zgłoszenie jest już niewiele, dlatego nie warto czekać i należy wykonać ten pierwszy krok jak najszybciej – zachęca rzecznik.

Ochotnicy przed rozpoczęciem szkolenia mogą udać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, aby złożyć wniosek o powołanie do służby. Mogą też skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu. Kontakt do niego można znaleźć pod adresem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

16-dniowe szkolenie zakończone przysięgą

Jak podkreślił kpt. Sura, w kwietniu i w maju rozpoczną się 16-dniowe szkolenia podstawowe dla kandydatów, którzy do tej pory nie mieli styczności z wojskiem. Zajęcia będą prowadzone systemem ciągłym. Równolegle odbywać się będą też szkolenia wyrównawcze, w których udział wezmą żołnierze rezerwy.

Ćwiczenia zakończą się uroczystą przysięgą wojskową zaplanowaną na 22 maja.

O powołanie do Wojska Polskiego może ubiegać się każda osoba, która m.in. ukończyła 18 lat, posiada obywatelstwo polskie i nie była karana za przestępstwa umyślne.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku oraz w Przemyślu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie