Trwa ładowanie...

Szkolenia przyszłych pracowników Osady Średniowiecznej

Ponad 500 tys. zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki trafi do świętokrzyskiej gminy Bieliny na szkolenia mieszkańców w ramach projektu "Nasze miejsca pracy w Osadzie Średniowiecznej".

Szkolenia przyszłych pracowników Osady Średniowiecznej
d4543gn
d4543gn

Średniowieczna wioska powstaje w Hucie Szklanej u stóp Świętego Krzyża. Według wójta gminy Bieliny Sławomira Kopacza budowa ma się zakończyć w październiku, a osada zacznie przyjmować turystów prawdopodobnie wiosną przyszłego roku. Będzie tam m.in. karczma, sklepiki, warsztaty: kowalski czy tkacki, pokazy mielenia ziarna na żarnach.

Uczestnicy projektu poprzez szkolenia i warsztaty zdobyć mają umiejętności, które umożliwią im znalezienie pracy w średniowiecznej wiosce. Szkolenie skierowane jest do dwóch grup mieszkańców gminy: bezrobotnych, którzy zechcą związać swą przyszłość z turystyką oraz dla osób już zajmujących się agroturystyką, do Kół Gospodyń Wiejskich i organizacji pozarządowych. W zajęciach ma uczestniczyć około 60 osób.

Według wójta osoby te w przyszłości mają wcielać się w średniowieczne postaci, prezentować dawne zawody czy też przygotowywać posiłki w karczmie. W ramach projektu przewidziano np. szkolenie z psychologiem dla bezrobotnych, warsztaty z ginących profesji, a także wyjazdy studyjne do takich miejsc w Polsce, w których już funkcjonują podobne atrakcje turystyczne, np. do Wioski Hobbitów.

Wójt dodał, że być może uda się stworzyć spółdzielnię socjalną działającą w wiosce. Osada ma być także bazą dla - organizowanych już od kilku lat - gier terenowych z cyklu Kraina Legend Świętokrzyskich.

d4543gn

Wnioskodawcą projektu jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Wokół Łysej Góry", a partnerem - gmina Bieliny. Projekt będzie realizowany od kwietnia 2010 roku do marca 2011 roku.

Według wójta w zależności od zainteresowania turystów Osada Średniowieczna będzie działała w sezonie lub przez cały rok. Święty Krzyż (Łysiec, Łysa Góra - 595 m n.p.m.) z pobenedyktyńskim klasztorem odwiedza rocznie 200 tys. turystów. Znaczna ich część zdobywa Łysiec od strony Huty Szklanej.

d4543gn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4543gn