Szkolnictwo zawodowe upada. Tylko połowa absolwentów zdaje egzamin zawodowy
Według Ministerstwa Edukacji Narodowej obecnie funkcjonujący system w szkołach zawodowych nie jest adekwatny do możliwości uczniów. Z badań wynika, że ponad 500 tys. absolwentów techników jest nieprzygotowanych do wejścia na rynek pracy - pisze "Gazeta Polska Codziennie".
- Uwolnorynkowienie części zawodów, które jest charakterystycznym rozwiązaniem w państwach zachodnich, nie sprawdziło się w Polsce. Skuteczne byłoby kształcenie młodych osób przy określonym przedsiębiorstwie. Poza tym na początku lat. 90. edukacja zawodowa była nastawiona na marketing i zarządzanie. Zapomniano np. o branży energetycznej - mówi Roman Rutkowski, wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" energetyków.
- Zaledwie 8 proc. absolwentów techników odbywa zajęcia praktyczne u pracodawców, a jedynie połowa zdaje egzamin zawodowy - powiedziała "Codziennej" Teresa Wargocka, wiceminister edukacji.
W czwartek w Warszawie odbędzie się debata o stanie szkolnictwa zawodowego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb branży energetycznej.