Trwa ładowanie...
d2bwpys
d2bwpys
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szlęk: JSW do końca 2017 r. osiągnie samowystarczalność energetyczną

Do końca 2017 r. zakończą się inwestycje, dzięki którym Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) stanie się nominalnie samowystarczalna energetycznie - powiedział w środę w Dąbrowie Górniczej prezes spółki Edward Szlęk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2bwpys

Chodzi o nowy blok 75 MW przy kopalni Zofiówka (budowany przez należącą do grupy JSW Spółkę Energetyczną Jastrzębie - SEJ) oraz planowany blok 30 MW w koksowni Radlin.

Prezes JSW Edward Szlęk, a także m.in. wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, uczestniczyli w uroczystości związanej z wyprodukowaniem 250 tys. megawatogodzin energii elektrycznej w uruchamianym od grudnia ub. roku nowym bloku energetycznym w należącej do JSW Koks Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Oddanie do eksploatacji bloku na gaz koksowniczy o mocy 71 MWe miało miejsce pod koniec maja br.

W kontekście inwestycji w Dąbrowie Górniczej Szlęk mówił w środę m.in. o kolejnych dwóch elementach programu energetycznego JSW, które zakończą się "do końca 2017 r." "Po ich realizacji będziemy grupą samowystarczalną, co nie znaczy, że nie będziemy mieć otoczenia, będziemy funkcjonowali w systemie energetycznym, ale nominalnie będziemy pokrywali całość - z nadwyżką - własnego zapotrzebowania" - zapowiedział Szlęk.

d2bwpys

Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zaznaczył, że blok w Koksowni Przyjaźń jest o tyle ważny, że jest on elementem wykorzystania "nowego produktu w procesie produkcji koksu", jak i częścią budowanej samowystarczalności energetycznej grupy JSW, której całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną sięga 245 MW.

Prezes JSW wskazał, że obecnie - mimo pożaru w starych blokach elektrociepłowni Zofiówka z 16 grudnia ub. roku - grupa ma możliwości produkcji 160 MW. "To stanowi produkcję powyżej 1 terawatogodziny rocznie. I to już jest ilość dość imponująca" - uznał Szlęk.

"Poza tym pokrywamy wszystkie nasze potrzeby mocy cieplnej - to jest kilkaset megawatów mocy termicznej" - dodał.

Prezes JSW podkreślił również, że w obecnych 160 MW wytwarzanej w obrębie grupy energii elektrycznej, 45 MW pochodzi z metanu. "To największa ilość energii z metanu robionej w Polsce" - podkreślił.

d2bwpys

"Porządkujemy i gospodarkę metanem i zarządzanie silnikami metanowymi - one wszystkie trafią w krótkim czasie do SEJ po to, żeby jeden zarządca optymalizował produkcję, zużycie, wykorzystanie metanu - i też inwestował w te ujęcia, które jeszcze są do wykorzystania" - wyjaśnił.

Szlęk wskazał również, że JSW była już bliżej samowystarczalności energetycznej rok temu, ale zakup Knurowa-Szczygłowic stworzył zapotrzebowanie na kolejne 40 MW mocy elektrycznej.

Kowalczyk przypomniał, że Polska dzisiaj to "bardzo duży, jeżeli nie największy" plac budowy w sektorze energetycznym. "Spółki Skarbu Państwa zainwestują ponad 25 mld euro do 2020 r. Naprawdę nie mamy się czego wstydzić, te nasze wielkie inwestycje są w toku - w fazie realizacji" - akcentował.

Wiceminister skarbu powiedział, że dobrą wiadomością dla inwestycji JSW jest przekazanie do Senatu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. "To duża zasługa też () inicjatywy oddolnej ze Śląska, aby znacząco obniżyć podatek akcyzowy od energii elektrycznej zużywanej do produkcji węgla, do przeróbki i do produkcji koksu" - wskazał.

d2bwpys

Podkreślił, że nowelizacja oznacza "znaczące obniżenie kosztów"; "wyrówna także kwestię konkurencyjności między przemysłem metalurgicznym, który ma koksownie, a przemysłem wydobywczym, który ma koksownie". Całkowita kwota ulg w podatku akcyzowym ma wynosić ok. 100 mln zł.

Nowy blok w Koksowni Przyjaźń kosztował 222,6 mln zł. Budowa została finansowana ze środków własnych koksowni oraz kredytów bankowych, a także ze środków pomocowych uzyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (ze względu na zmniejszenie emisji do atmosfery zanieczyszczeń pyłowo-gazowych).

Budowa bloku energetycznego to część programu inwestycyjnego koksowni, która w ciągu minionych siedmiu lat wydała na rozwój ponad 1,3 mld zł.

Blisko siedem lat temu Koksownia Przyjaźń uruchomiła inny blok energetyczny, o mocy 21 MW (na gaz koksowniczy i tzw. gaz nadmiarowy z instalacji do chłodzenia koksu), dzięki czemu całkowicie uniezależniła się od zewnętrznych źródeł energii elektrycznej i cieplnej. Nowy blok przyłączony jest do linii energetycznej 110 kV spółki Tauron Dystrybucja.

d2bwpys

Podziel się opinią

Share
d2bwpys
d2bwpys