Trwa ładowanie...
d29z7q9

Szpital da wypowiedzenia 190 lekarzom, by zmienić im umowy o pracę

Szpital chce w ten sposób doprowadzić do zmiany umów o pracę, a w efekcie do zmiany systemu pracy lekarzy.
Share
Szpital da wypowiedzenia 190 lekarzom, by zmienić im umowy o pracę
d29z7q9

Zamiar przeprowadzenia zwolnienia grupowego 190 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu zgłosiła do urzędu pracy dyrekcja lecznicy. Szpital chce w ten sposób doprowadzić do zmiany umów o pracę, a w efekcie do zmiany systemu pracy lekarzy.

Jak powiedziała PAP dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Luiza Staszewska, o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego lekarzy szpital powiadomił urząd pracy w piątek. Zwolnienia dotyczą wszystkich lekarzy, którzy jako podstawę prawną zawarcia umowy o pracę mieli wpisane porozumienie postrajkowe zawarte w 2007 r.

Porozumienie to, oprócz kwestii dotyczących wynagrodzenia, przewidywało m.in., że lekarze będą pracować tylko w systemie jednozmianowym (podstawowy czas pracy 7 godzin 35 minut oraz 16 godzin i 25 minut dyżuru).

d29z7q9

Dyrekcja radomskiego szpitala chce zmienić obowiązujący obecnie jednozmianowy system pracy na tzw. równoważny, czyli (12 godzin pracy, 12 godzin dyżuru i w inny dzień, np. sześć godzin pracy). Dzięki temu lekarze pracowaliby krócej, ale też mniej by zarabiali, na czym zaoszczędziłby szpital. Lecznica szacuje te oszczędności na mniej więcej 2 mln zł rocznie.

Staszewska powiedziała, że medycy zaczną otrzymywać wypowiedzenia po 8 lipca; będą one obowiązywać od 1 sierpnia.

Szpital zaproponuje lekarzom nowe umowy o pracę. Według dyrektorki nie zmieni się w nich stawka wynagrodzenia zasadniczego. Zmiana dotyczyć będzie innych zapisów. Podstawą zawarcia umowy o pracę ma być tylko Kodeks pracy i szpitalny regulamin wynagradzania oraz regulamin pracy, a nie jak dotychczas także zapisy porozumienia postrajkowego. W umowie zapisane będzie, że lekarze będą mogli być zatrudnieni w systemie pracy równoważnym lub zmianowym, a nie tylko - jak obecnie - w systemie jednozmianowym.

Medycy będą mieli czas do namysłu, czy przyjmują nowe warunki pracy, do połowy okresu wypowiedzenia, czyli do połowy września. Do 31 października będą pracować bez zmian.

d29z7q9

[

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

d29z7q9

Podziel się opinią

Share
d29z7q9
d29z7q9