Szybsza emerytura. Obejmie nowe zawody. Jest lista
Rozszerzenie uprawnień emerytalnych ma obejmować niektóre zawody artystyczne poprzez nadanie statusu pracy w szczególnych warunkach poinformowało w środę MKiDN. Regulacje mają dotyczyć zawodów scenicznych wymagających bardzo dużej wydolności oddechowej lub koordynacji i sprawności ruchowej.
19.10.2023 11:26
Jak informuje MKiDN przedstawiciele zawodów scenicznych mają również uzyskać prawa do emerytur pomostowych, a w pewnych przypadkach mają mieć zagwarantowane obniżenie wieku wymaganego do otrzymania tego świadczenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe uregulowania mają obejmować: tancerzy zawodowych (co najmniej od 40 lat dla kobiet i co najmniej 45 lat dla mężczyzn, dotychczas objęci byli ustawowym wiekiem - 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn), soliści wokaliści oraz muzycy grający na instrumentach dętych (co najmniej 50 lat dla kobiet i co najmniej 55 lat dla mężczyzn, dotychczas ci artyści nie posiadali prawa do emerytur pomostowych), muzycy grający na instrumentach strunowych, perkusyjnych i klawiszowych (co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn, dotychczas bez prawa do emerytur pomostowych).
Procedowany w lipcu 2023 r. projekt nowelizacji ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych nie trafił do uzgodnień do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nie był w żaden sposób z nim konsultowany. Resort kultury niezwłocznie po uzyskaniu informacji o procedowaniu dokumentu opracował projekt poprawki odnoszący się do uprawnień artystów wykonujących zawody w warunkach szczególnie trudnych - informuje ministerstwo.
Poprawka nie została jednak włączona do prac nad projektem, który we wrześniu 2023 r. wszedł w życie - informuje MKiDN. Jak poinformowano na stronie resortu kultury proponowane przez MKiDN zmiany w ustawie są gotowe do wdrożenia przez nowo powołany Sejm RP.
Prezydent: ustawa przywraca sprawiedliwość
W połowie sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Regulacja zapewniła ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej.
- Ustawa o emeryturach pomostowych przywraca sprawiedliwość. Osoby, które pracowały w warunkach szkodliwych czy szczególnie uciążliwych, mają określony staż pracy i ukończyły 55 lat w przypadku kobiet, a mężczyzn 60 lat, będą mogli przejść na emeryturę pomostową - mówił prezydent Andrzej Duda w chwili podpisania ustawy.
Emerytura pomostowa wynosi 100 proc. potencjalnej emerytury obliczonej dla osoby w wieku 60 lat. Obecnie wynosi ona około 3200 zł.