Szybsze podróże koleją dzięki nowym rozjazdom. To pierwsza taka inwestycja w historii polskich kolei
Płynniejszy ruch pociągów i większe bezpieczeństwo podróży - to efekt wymiany 697 rozjazdów przez PKP Polskie Linie Kolejowe.
27.08.2015 | aktual.: 27.08.2015 15:20
Płynniejszy ruch pociągów i większe bezpieczeństwo podróży - to efekt wymiany 697 rozjazdów przez PKP Polskie Linie Kolejowe. To pierwsza taka inwestycja w historii polskich kolei. Część napędów zwrotnicowych, która została wymieniona, datowana była na przełom XIX i XX wieku.
Józef Matuszczak, dyrektor projektu, zapowiada, że dzięki nowym rozjazdom podróż pociągami będzie krótsza i bardziej komfortowa: - Jedziemy z prędkością 100 kilometrów na godzinę i na rozjeździe trzeba zwolnić do 30. Przy nowych rozjazdach podróż będzie płynna i zaoszczędzimy kilka lub kilkanaście minut.
Inwestycja obejmowała również wymianę ponad 33 kilometrów torów, zamontowanie 864 napędów zwrotnicowych oraz wyposażenie rozjazdów w urządzenia elektrycznego ogrzewania, które zapewnią sprawną eksploatację zimą.
Projekt, który objął 14 województw, zakończy się w październiku. Koszt jego realizacji to przeszło 600 milionów złotych. Na wymianę wciąż czeka około 2900 rozjazdów na trasach kolejowych w całej Polsce.
- Inwestycja jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Nie jest to bowiem jedna, wielka budowa, ale 697 mniejszych, rozlokowanych w całej Polsce. Każdy wymieniany rozjazd jest odrębnym placem budowy, gdzie roboty prowadzi się podczas normalnej eksploatacji torów - podkreślił.
Nowe rozjazdy wyposażone są w urządzenia elektrycznego ogrzewania, co zapewni ich sprawną eksploatację zimą. Prace nad montażem rozpoczęto jesienią 2013 r. Ostatnie roboty będą prowadzone na początku października w Rejowcu (woj. lubelskie).
Najwięcej - bo w sumie aż 40 - wymieniono w gminie Żurawica (woj. podkarpackie). W tym regionie, w skali kraju, było to aż 137 rozjazdów. Inwestycja zyskała dofinansowanie ze środków europejskich. Jak dodał dyr. Matuszczak, PKP PLK przymierza się do wymiany kolejnych 2900 rozjazdów.
Zobacz także: Coraz więcej pasażerów kupuje bilety on-line