Trwa ładowanie...
dwepd9q
dwepd9q
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szydło: innowacyjność powinna stać się znakiem rozpoznawczym naszego regionu (krótka5)

Innowacyjność powinna stać się symbolem, być znakiem rozpoznawczym naszego regionu - Europy Środowej - podkreśliła premier Beata Szydło podczas wtorkowej debaty pt. "Współpraca w regionie na rzecz rozwoju innowacyjnej gospodarki".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dwepd9q

Debata została zorganizowana w ramach odbywającego się we wtorek w Warszawie Kongresu Innowatorów. W debacie wzięli udział premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Słowacji, Czech i Węgier.

"Grupa Wyszehradzka, grupa państw, które mają różne interesy, mają różny potencjał i często odmienne stanowiska, potrafi w kluczowych sprawach połączyć się i znaleźć kompromis, który pozwala nam dzisiaj podejmować wspólnie działania" - zauważyła szefowa polskiego rządu.

"Dzisiejszym dniem chcemy zainaugurować tę współpracę, która w moim przekonaniu musi przede wszystkim dotyczyć młodych ludzi, którzy są otwarci, kreatywni, pełni energii i mają pomysły. Oni powinni być tą siłą napędową naszego regionu, naszych państw" - podkreśliła Szydło.

dwepd9q

Jak dodała, Polska nie jest jeszcze "w grupie najbardziej zaawansowanych liczebnie pod względem start-upów w regionie, ale cały czas mamy ambicję do przodu podążać". "Innowacyjność powinna stać się symbolem naszego regionu. Innowacyjność powinna być znakiem naszym rozpoznawczym" - oceniła szefowa polskiego rządu.

Szydło odniosła się też do spraw gospodarczych. Jak mówiła Plan Odpowiedzialnego Rozwoju, który został zaproponowany Polakom jest bardzo rozbudowany na wielu płaszczyznach i przynosi pierwsze sukcesy. "On działa i to działa bardzo dobrze. Potwierdzeniem tego są wyniki gospodarcze i prognozy, które w tej chwili Polska otrzymuje" - zauważyła premier.

Odniosła się też do poniedziałkowych prognoz agencji ratingowej Moody's dotyczących wzrostu gospodarczego Polski. "To pokazuje, że jesteśmy wreszcie też docenieni i na zewnątrz. To nie bierze się z niczego, tylko potwierdzone jest efektami gospodarczymi" - podkreśliła.

"Najniższe bezrobocie, które odnotowywaliśmy od czasów transformacji, zwiększenie zarobków, wychodzenie z biedy - to są programy, które wprowadziliśmy i które zaczynają działać" - wyliczała Szydło.

dwepd9q

Nawiązała też do pytania, jak widzi przyszłość V4 w sytuacji aktualnych wyzwań politycznych. Podkreśliła, że najważniejsza jest w tym kontekście jedność Grupy Wyszehradzkiej.

"Wartością naszej grupy jest to, że mimo różnic jesteśmy razem i pokazaliśmy UE, że można zbudować taki projekt" - mówiła Szydło. Dziś - podkreśliła - "trzeba koncentrować się na sprawach obywateli i tak budować przyszłość państwa i regionu, by ludzie mieli pracę, dobrze zarabiali, czuli się bezpiecznie, mogli myśleć o normalnym funkcjonowali swojej rodziny w kraju, w którym się urodzili".

Jak dodała, ważne są konsekwencja i energia. "Grupa Wyszehradzka jest takim znakiem, podmiotem; jest coraz więcej zainteresowanych państw, które chcą spotykać się z nami" - mówiła premier. Jako wartość wskazała, że V4 prezentuje poza stanowiskami narodowymi stanowisko grupy i okazuje jak można osiągnąć konsensus.

dwepd9q

Podziel się opinią

Share
dwepd9q
dwepd9q