Trwa ładowanie...
d2zcqsh

Szykują się zmiany w podatkach lokalnych. Obliczymy je samodzielnie

Podatnicy powinni odciążyć urząd z obliczania wysokości lokalnych obciążeń, proponuje Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego, która - jak informuje "Puls Biznesu" - przygotowała nowe propozycje dla samorządów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szykują się zmiany w podatkach lokalnych. Obliczymy je samodzielnie
(WP.PL, Fot: Fotolia)
d2zcqsh

Najważniejsze nowości to m.in.: samodzielne wyliczanie podatków lokalnych (od nieruchomości, rolnego, leśnego) przez mieszkańców (teraz robi to gmina), a także wprowadzenie jednego formularza deklaracji dla wszystkich takich podatków.

W ocenie ekspertów wymierzanie podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego za pomocą decyzji samorządowego organu podatkowego jest anachronizmem. Są to podatki stabilne, a zmienia się w nich jedynie podstawowa stawka. Wystarczy ją podać, by podatnicy (zmierzywszy powierzchnię swego domu, czy gruntu) sami wyliczyli podatek.

Z punktu widzenia samorządowców, to bardzo dobry pomysł, proobywatelski i zmniejszający biurokrację. - Nie ma powodów, aby administracja była zaangażowana w obliczanie podatków lokalnych - powiedział gazecie Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

d2zcqsh

Podziel się opinią

Share
d2zcqsh
d2zcqsh