Trwa ładowanie...
d275o6t
25-11-2015 13:55

Szyszko: Polska będzie dążyła do globalnego porozumienia klimatycznego (opis)

Polska będzie szła w kierunku nowego, sprawiedliwego globalnego porozumienia klimatycznego krajów ONZ w Paryżu - zapowiedział w środę w Sejmie minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że stanowisko negocjacyjne Polski podkreśla sukces naszego kraju w redukcji emisji.

d275o6t
d275o6t

W środę sejmowa komisja ochrony środowiska rozpatrywała informację na temat stanowiska Polski na Konferencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 21) w Paryżu. Informację przedstawiał minister środowiska.

Szyszko poinformował podczas posiedzenia komisji, że z 21. konferencją stron konwencji klimatycznej "wiązane są nadzieje, że powstanie porozumienie światowe, które będzie kontynuacją dotychczasowej polityki klimatycznej prowadzonej w skali świata". Dodał, że stanowisko Polski na szczyt klimatyczny ONZ COP 21 w Paryżu jest opracowane.

"Stanowisko negocjacyjne jest generalnie w tym kierunku, że Polska to kraj ogromnego sukcesu, Polska to kraj, który uważa, że polityka klimatyczna jest ważna, że trzeba dokonać porozumienia na szczeblu światowym jak najszybciej, z uwzględnieniem interesów państw rozwijających się i rozwiniętych, gdyż sprawa jest niezwykle istotna. Polska jest wzorem pod tym względem" - powiedział.

Zaznaczył, że Polska w ramach Protokołu z Kioto z 1997 r. obniżyła emisje aż o ok. 32 proc. przy zobowiązaniu na poziomie 6 proc. względem 1988 r.

d275o6t

"Jesteśmy całkowicie otwarci na negocjacje, o ile cały świat zatwierdzi, że chce 40-proc. redukcji (emisji CO2), to Polska powie, że 40 to może nie, ale 30 (proc.) to wykonamy, bo już żeśmy to wykonali, natomiast nie przypuszczam, żeby cały świat w tym kierunku poszedł" - dodał.

"Będziemy szli w kierunku nowego porozumienia, sprawiedliwego dla wszystkich państw świata, zgodnie z procedurami ONZ-owskimi, a głównym naszym celem jest zrównoważony rozwój, a nie promocja tylko i wyłącznie małego segmentu (UE - PAP), gdyż to jest niezrozumiałe dla społeczności światowej" - podkreślił minister środowiska.

Ponadto odpowiadając na pytania posłów, Szyszko poinformował, że w tej chwili nie ma możliwości wyjścia z unijnego pakietu klimatycznego, ale że można szukać możliwości łagodzenia jego negatywnych skutków dla polskiej gospodarki.

"W tej chwili nie mamy innego wyjścia jak respektować to prawo i szukać możliwości wyjścia z tego, żeby łagodzić negatywne skutki dla polskiej gospodarki. Nie ma innej możliwości, albo wyjście z UE, co jest chyba niemożliwe" - powiedział posłom Szyszko.

d275o6t

Podkreślił jednocześnie, że pakiet klimatyczno-energetyczny "nie musi być szkodliwy dla polskiej gospodarki", o ile m.in. pozwoli nam się na stosowanie własnych metod zmniejszania koncentracji CO2 w atmosferze.

Dopytany przez PAP po posiedzeniu sejmowej komisji, czy Polska wyjdzie z unijnego pakietu klimatycznego, odparł, że "w tej chwili nie ma najmniejszych możliwości, bo takie jest prawo". "Będziemy starali się robić wszystko, żeby polska gospodarka miała dobrze" - zapewnił.

d275o6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d275o6t