Ta wyspa to epicentrum walki mocarstw. Chiny wygrały ważny przetarg

Państwowa chińska firma wygrała przetarg na przebudowę międzynarodowego portu w Honiarze, stolicy Wysp Salomona. Tak Pekin poszerza swoje wpływy na Pacyfiku.

Pekin poszerza swoje wpływy na Pacyfiku. Chiny wygrały przetarg na przebudowę portu w Honiarze, stolicy Wysp Salomona
Pekin poszerza swoje wpływy na Pacyfiku. Chiny wygrały przetarg na przebudowę portu w Honiarze, stolicy Wysp Salomona
Źródło zdjęć: © East News | Marek Michalak
oprac. KKG

22.03.2023 14:17

Chińska firma China Civil Engineering Construction Company (CCECC) była jedynym uczestnikiem przetargu – powiedział w środę agencji Reutera przedstawiciel ministerstwa rozwoju infrastruktury Wysp Salomona Mike Qaqara.

Według agencji Reutera w tym tygodniu Honiarę mają odwiedzić delegacje z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Wyspy Salomona stały się jednym z epicentrów dyplomatycznej rywalizacji pomiędzy mocarstwami, gdy w 2022 roku podpisały z ChRL tajną umowę w sprawie bezpieczeństwa. Wywołała ona zaniepokojenie USA i ich sojuszników, w tym Australii, Nowej Zelandii i Japonii, które obawiają się poszerzania chińskich wpływów wojskowych na tym strategicznym obszarze.

Zarówno Pekin, jak i Honiara, zaprzeczają, że porozumienie umożliwi budowę stałej bazy marynarki wojennej Chin na Wyspach Salomona. Szczegóły umowy nie zostały jednak podane do wiadomości publicznej.

"Nie chodzi o bazy, chodzi o dostęp"

Rekonstrukcja portu w Honiarze jest częścią wartego 170 mln dolarów projektu finansowanego przez Azjatycki Bank Rozwoju (ADB), który ma na celu modernizację dróg i przystani. CCECC dostała już w 2022 roku kontrakt na realizację drogowej części tego przedsięwzięcia – podał Reuters, powołując się na władze Wysp Salomona.

Ekspert z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego Peter Connolly, który zajmuje się chińskimi projektami na Pacyfiku, ocenił, że przystanie są kluczowe dla gospodarki Wysp Salomona, ale są również obiektami o "podwójnym zastosowaniu" i mogą dać dostęp do regionu chińskiej marynarce wojennej. "Nie chodzi o bazy, chodzi o dostęp" – podkreślił.

Źródło artykułu:PAP
chinypacyfikwyspy salomona
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)