"Tak eliminujemy ryzyko". Jak nie dać się nabrać na fałszywą zbiórkę?
W związku z powodzią na południu Polski pojawiło się wiele internetowych zbiórek pieniędzy z przeznaczeniem na poszkodowanych. Wśród nich, niestety, są i te fałszywe. O to, jak wygląda weryfikacja zbiórek, zapytaliśmy Zrzutkę oraz Siepomaga.
- Każda zbiórka prowadzona na Siepomaga przechodzi szczegółowy proces weryfikacji. Sprawdzamy zarówno tożsamość organizatorów, jak i zasadność samego celu zbiórki. Po pozytywnej weryfikacji, osoby organizujące zbiórkę stają się podopiecznymi fundacji, a fundacja staje się dysponentem zebranych środków. Dzięki temu eliminujemy ryzyko nadużyć, a wszelkie wydatki są dokładnie rozliczane - mówi Michał Karnafel z fundacji Siepomaga.
Jak dodaje Michał Karnafel, w przypadku zgłaszanych przez podopiecznych fundacji potrzeb, Siepomaga weryfikuje przesyłane do organizacji faktury, aby mieć pewność, że środki są wydawane zgodnie z przeznaczeniem.
Po czym rozpoznać wiarygodną zbiórkę?
Jak wyjaśnia Joanna Jakubicka ze Zrzutki.pl, organizacja posiada status krajowej instytucji płatniczej, co zobowiązuje do zachowania szczególnych środków ostrożności jeśli chodzi o bezpieczeństwo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fala kulminacyjna zbliża się do Oławy. "Czekamy na najgorsze"
Aby upewnić się, że cel zbiórki jest rzeczywisty, Zrzutka.pl weryfikuje opis konkretnej zbiórki w kilku sytuacjach:
- przy uruchamianiu promocji zrzutki;
- gdy saldo danej zrzutki przekroczy 20 tys. zł;
- kiedy sumarycznie na wszystkich zbiórkach użytkownik zbierze ponad 50 tys. zł;
- gdy Zrzutka.pl otrzyma zgłoszenie nadużycia dotyczące danej zrzutki lub organizacja nabierze wątpliwości co do jej rzetelności - niezależnie od zgromadzonej w jej ramach sumy.
- Weryfikacja prowadzona w wyżej wskazanym zakresie ma na celu potwierdzenie, że wskazany w opisie zrzutki cel jest prawdziwy. W powyższych sytuacjach możliwość wypłaty zebranych środków zostaje czasowo wstrzymana, a organizator ma obowiązek przesłać nam dokumenty potwierdzające cel zrzutki zawarty w jej opisie. Rodzaj wymaganych dokumentów jest zależny od opisu konkretnej zrzutki - mówi Joanna Jakubicka ze Zrzutki.
Osobiście wierzę, że pomaganie powinno odbywać się zgodnie z sumieniem, ale równie ważna jest pewność, że wsparcie trafi tam, gdzie jest naprawdę potrzebne, a cel zostanie zrealizowany. Warto wspierać organizacje, które działają transparentnie, rzetelnie raportują efekty swojej pracy i dbają o to, by każda przekazana złotówka była dobrze spożytkowana. Jest wiele takich cudownych organizacji, które można i warto wspierać - podkreśla Karnafel.