Trwa ładowanie...
e-dowód osobisty

Tak wygląda nowy e-dowód osobisty. Dzieci mogą robić miny na zdjęciu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pokazało wzór nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Teraz dzieci mogą na zdjęciu robić miny i mieć zamknięte oczy.

Share
Tak wygląda nowy e-dowód osobisty. Dzieci mogą robić miny na zdjęciu
Źródło: MSWiA
d4hr7r4

Prezentację nowego dowodu osobistego ministerstwo rozpoczęło od drobnej wpadki. "Znamy wzór nowego e-dowodu" - ogłoszono w komunikacie prasowym, ale zapomniano dodać grafikę przedstawiającą nowy dokument.

W tej sytuacji przesłaliśmy do biura prasowego MSWiA prośbę o udostępnienie pliku graficznego. Wkrótce pracownicy resortu spostrzegli swój błąd i uzupełnili komunikat o odpowiedni obrazek.

Wideo Anna Streżyńska obiecuje dowód osobisty w smartfonie w 2017 r.

Zaznaczmy, że wzór nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną znalazł się w opublikowanym projekcie rozporządzenia w tej sprawie, ale jakość tej grafiki pozostawia wiele do życzenia.

d4hr7r4

Wróćmy jednak do samego dokumentu. Co się zmieniło? Przede wszystkim umiejscowienie danych, które teraz będą zgodne z przepisami projektowanego unijnego rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa dokumentów tożsamości obywateli UE.

Nowy dokument ze zdjęciem biometrycznym jest też zgodny z zaleceniami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego i dzięki temu będzie honorowany w czasie podróży zagranicznych.

Resort podkreśla, że pojawiły się również ułatwienia dla rodziców dotyczące odbioru dokumentu i wymogów w zakresie zdjęcia dziecka.

Łatwiejsze korzystanie z usług online

Projekt rozporządzenia w sprawie nowego wzoru dokumentu został właśnie skierowany do konsultacji międzyresortowych.

d4hr7r4

"E-dowód będzie usprawniał komunikację obywateli z administracją i podmiotami komercyjnymi, pozwoli m.in. na korzystanie z usług online" - wyjaśnia MSWiA.

Na awersie nowego dowodu osobistego znajdą się imię, nazwisko, data urodzenia, płeć i obywatelstwo jego posiadacza.

MSWiA
Źródło: MSWiA

Oprócz tego widnieć będzie na nim numer dowodu osobistego, termin ważności i numer CAN, który zapewnia nawiązanie bezpiecznego połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dowodu osobistego a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym, za pośrednictwem czytnika kart.

d4hr7r4

Z kolei rewers dokumentu będzie zawierał numer PESEL, miejsce urodzenia i nazwisko rodowe posiadacza, a także imiona jego rodziców. Zamieszczona zostanie też data wydania dokumentu, organ wydający i numer dowodu.

Zamknięte oczy, inny niż naturalny wyraz twarzy i otwarte usta

Rozporządzenie wprowadza także zmiany dotyczące dowodów osobistych wydawanych dzieciom. Zgodnie z propozycją, dzieci do piątego roku życia, na zdjęciach zamieszczonych w dowodzie, będą mogły mieć zamknięte oczy, inny niż naturalny wyraz twarzy i otwarte usta.

Dowód osobisty dzieci będzie mógł też odebrać każdy z rodziców – obecnie może zrobić to tylko ten, który wnioskował o wydanie dokumentu.

Nowe dowody będą wydawane od marca 2019 r. Co ważne, nie będziemy musieli wymieniać dotychczas posiadanych dokumentów - zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych.

d4hr7r4

Opóźnienie we wprowadzaniu dowodu osobistego z warstwą elektroniczną uczyniło z Polski unijnego marudera. Rozwiązanie takie funkcjonuje już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Litwie, Niemczech, Szwecji, na Węgrzech i we Włoszech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hr7r4

Podziel się opinią

Share
d4hr7r4
d4hr7r4