Takiego oblężenia lotniska Chopina w wakacje jeszcze nie było

Tylko w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy przez warszawskie lotnisko Chopina przewinęło się blisko 3,4 mln pasażerów. To rekord. Rok wcześniej obsłużyło o blisko 700 tys. mniej pasażerów. Władze coraz głośniej mówią o potrzebie rozbudowy portu żeby móc pomieścić wszystkich podróżnych.

Takiego oblężenia lotniska Chopina w wakacje jeszcze nie było
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Damian Słomski

Za nami dwa najgorętsze, wakacyjne miesiące z rekordowym ruchem na Lotnisku Chopina - informują władze portu. W lipcu i sierpniu obsłużył ponad 3,4 mln pasażerów i jest to o blisko jedną czwartą więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Od początku roku na Lotnisku Chopina obsłużono prawie 10,4 mln pasażerów, co oznacza wzrost o ponad 24 proc. w stosunku rok do roku. W ruchu międzynarodowym podróżowało prawie 9 mln osób (wzrost o około 20 proc.), w ruchu krajowym ponad 1,4 mln (wzrost o 68,5 proc.).

- Przewidujemy, że ta wzrostowa tendencja utrzyma się. Mają na to wpływ zarówno nowo otwierane połączenia, jak i już te dotychczas obsługiwane przez przewoźników - komentuje sytuację Hubert Wojciechowski, dyrektor biuramMarketingu i PR Lotniska Chopina.

Przed południem na Lotnisku Chopina w Warszawie wylądował największy na świecie samolot pasażerski.

Coraz lepsze statystyki lotniska wywołują coraz większe dyskusje na temat możliwości rozbudowy portu.

- Lotnisko Chopina musi zwiększać swoją przepustowość, by móc obsługiwać więcej pasażerów - zapowiadał jeszcze na początku wakacji wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Dodał, że umożliwi to m.in. rozbudowa terminala czy też przeniesienie ruchu cargo i general aviation na lotnisko w Modlinie.

Warszawskie Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce, obsługuje około 38 proc. ruchu pasażerskiego w naszym kraju. Szacuje się, że w 2017 roku obsłuży 14 mln pasażerów. W ubiegłym roku miał 12,8 mln podróżnych.

- Są specjaliści, którzy twierdzą, że Lotnisko Chopina może obsłużyć nawet do 20 mln pasażerów rocznie, ale przy spełnieniu szeregu warunków - zarówno organizacyjnych, jak i infrastrukturalnych, czyli pewnej rozbudowy pewnego potencjału infrastrukturalnego, który tam się znajduje - komentował wiceminister Szmit.

Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ruch lotniczy w Polsce wzrasta szybciej niż prognozy, jakich dokonywano jeszcze kilka lat temu. Przewiduje, że w roku 2030 polskie porty obsłużą łącznie nawet 60 mln pasażerów.

Lotniskiem Chopina zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", które zatrudnia ponad 1,5 tys. osób. PPL w ubiegłym roku zarobiło około 200 mln zł.

Źródło artykułu:WP Finanse
gospodarkaturyścilotnisko im. chopina

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (61)