Trwa ładowanie...

Tam jutro nie zrobisz zakupów

Przed nami długi weekend połączony z odwiedzaniem grobów bliskich. Trzeba jednak pamiętać, że w dniu Wszystkich Świętych zniczy ani kwiatów nie kupimy w supermarketach, hipermarketach i innych wielkich sklepach. Jutro, tak jak w każde święto wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe powinny być zamknięte.

Tam jutro nie zrobisz zakupówŹródło: Flickr, fot: Logofag
d2ydyb2
d2ydyb2

W swoich komunikatach potwierdzają to przedstawiciele sieci handlowych. Jak informuje właściciel Jeronimo Martins Polska, w dniu Wszystkich Świętych, przypadającym na 1 listopada 2012 r., wszystkie sklepy sieci Biedronka będą nieczynne.

Swoje placówki zamknie także Tesco. Całodobowe hipermarkety zostaną jednak zamknięte 1 listopada dopiero o godzinie 5 rano. Pozostałe sklepy tej sieci będą natomiast zamknięte przez cały dzień.

W małych osiedlowych sklepikach, które zazwyczaj w święta handlują też nie mogą pracować osoby zatrudnione na umowę o pracę. Rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy, Danuta Rutkowska, przypomina, że za ladą w takim sklepiku może stanąć jedynie właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie czy umowę o dzieło.

d2ydyb2

Złamanie tego przepisu jest naruszeniem praw pracowniczych karanym grzywną od tysiąca do 30 tysięcy złotych. Bez przeszkód natomiast mogą pracować w święta apteki i placówki wyższej użyteczności publicznej. Nie będzie więc problemu z zakupem leków czy zjedzeniem obiadu w restauracji. Nie będzie też problemów z kupnem paliwa. Stacje benzynowe w święta są otwarte.

1 listopada jest dniem wolnym od pracy na obszarze Polski, zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 1951 r. Nr 4, poz. 28, z późn. zm.). Do dni wolnych od pracy zaliczamy 13 świąt oraz wszystkie niedziele.

d2ydyb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ydyb2