Trwa ładowanie...
dehl4ox

Tańsze zboża i mięsa, droższe mleko - MRiRW

18.10. Warszawa (PAP) - W pierwszym tygodniu października w krajowym skupie zbóż przeważały spadkowe tendencje cen. Jedynie za żyto konsumpcyjne płacono o 1,2 proc. więcej niż...

dehl4ox
dehl4ox

18.10. Warszawa (PAP) - W pierwszym tygodniu października w krajowym skupie zbóż przeważały spadkowe tendencje cen. Jedynie za żyto konsumpcyjne płacono o 1,2 proc. więcej niż tydzień wcześniej - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego. Poza żywcem wołowym (wzrost o 0,5 proc.), taniej handlowano mięsem. Na rynku krajowym przeważały natomiast wzrosty cen produktów mleczarskich.

ZBOŻA

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 04-10.10.2010 r. średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 748 zł/t, tj. o 0,6 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie ziarno to było droższe niż przed miesiącem o 3 proc. i o 60 proc. droższe niż przed rokiem.

Za żyto konsumpcyjne w analizowanym okresie przeciętnie w kraju płacono 645 zł/t, tj. o 1,2 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o ponad 11 proc. więcej niż przed miesiącem. W porównaniu do notowań sprzed roku żyto było prawie 2,5-raza droższe.

dehl4ox

Cena jęczmienia paszowego w krajowym skupie wynosiła 627 zł/t wobec 631 zł/t w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 7 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i o 80 proc. wyższa niż przed rokiem.

Dostawy kukurydzy z nowych zbiorów przyczyniły się do znacznego spadku cen tego ziarna w Polsce. W odniesieniu do poprzedniego tygodnia przeciętna krajowa cena skupu kukurydzy była o ponad 10 proc. niższa i wyniosła 697 zł/t. Było to również o 8 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o 58 proc. więcej niż rok wcześniej.

MIĘSO

Wzrost podaży żywca wieprzowego skutkuje obniżką cen skupu trzody chlewnej. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 04-10.10.2010 r. za 1 kg żywca wieprzowego w kraju płacono przeciętnie 3,96 zł, tj. o 3,1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o ponad 7 proc. mniej niż przed miesiącem.

dehl4ox

Na początku października br. żywiec wołowy przeciętnie w kraju skupowano po 4,50 zł/kg, tj. po cenie o 0,5 proc. wyższej niż w poprzednim tygodniu, ale o prawie 1 proc. niższej niż przed miesiącem.

W analizowanym okresie za kurczęta brojlery dostawcy otrzymywali przeciętnie 3,24 zł/kg, tj. o 2,6 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o blisko 7 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie za indyki płacono 4,99 zł/kg, tj. podobnie jak w poprzednim tygodniu i o ponad 4 proc. więcej niż przed miesiącem.

W odniesieniu do notowań sprzed roku krajowa trzoda chlewna była tańsza o 6 proc., a bydło o 3 proc. W tym czasie ceny skupu kurcząt i indyków wzrosły odpowiednio o 1 proc. i o 4 proc.

MLEKO

W dniach 04-10.10.2010 r. za odtłuszczone i pełne mleko w proszku płacono ok. 1 proc. więcej niż tydzień wcześniej, tj. odpowiednio 8,79 zł/kg i 11,37 zł/kg. W porównaniu do cen sprzed miesiąca OMP było droższe o 2,5 proc., a PMP nieznacznie (o 0,4 proc.) tańsze.(PAP)

jow/ gor/

dehl4ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dehl4ox