Trwa ładowanie...
d2lihlx

Tatrzański PN chce wykupić prywatne grunty

Tatrzański Park Narodowy otrzymał dwa mln zł dofinansowania z funduszy unijnych na wykup cennych przyrodniczo, niezabudowanych i nieprzeznaczonych do zabudowy prywatnych gruntów położonych na terenie parku lub przylegających do jego granic.

Share
d2lihlx

"Wykup cennych przyrodniczo gruntów służy ochronie szczególnych walorów przyrodniczych, za które uważamy lasy, młaki, polany i inne, w tym trudno dostępne tereny, które z punktu widzenia gospodarczego wykorzystania i zainwestowania nie dają jakichś istotnych możliwości" - powiedział dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Jak przypomniał, program wykupów cennych przyrodniczo gruntów będących w granicach parku lub w jego sąsiedztwie jest realizowany przez wszystkie parki narodowe w Polsce.

"Zdaję sobie sprawę z tego, że postrzeganie procesu wykupu gruntów może być różne zwłaszcza na Podhalu z uwagi na zaszłości historyczne, jednak od tych trudnych czasów minęło już wiele lat i mam nadzieję, że osoby które chcą sprzedać swoje grunty sami zgłoszą się do nas" - powiedział dyrektor parku.

d2lihlx

Nawiązał do sytuacji, kiedy w czasach komunistycznych tworzono park narodowy w Tatrach. Wówczas Skarb Państwa pozyskiwał tatrzańskie grunty drogą wywłaszczeń, w trybie dekretów nacjonalizacyjnych PKWN lub przymusowych wykupów za symboliczną cenę. Uzasadnieniem ówczesnych wywłaszczeń i nacjonalizacji było dobro wyższe i cele publiczne, jakim miały służyć kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała w 1936r. i Tatrzański Park Narodowy utworzony w 1955 r.

Rozległe tereny leśne w Reglu Dolnym na wschód od Doliny Bystrej zostały w 1944 r. w drodze dekretu PKWN odebrane rodzinie Uznańskich. Piętro tatrzańskich hal dawniej należało do górali z Zakopanego i okolicznych wsi. Górali wywłaszczano lub wykupywano ich grunty w Tatrach kilkakrotnie - najpierw przed II wojną światową m.in. pod budowę kolei linowych i później po wojnie na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Cała procedura wywłaszczania lub wykupywania gruntów w Tatrach zakończyła się w 1977 roku.

Dyrektor TPN zaznaczył, że obecnie jest mowa o kupowaniu gruntów za rynkową cenę, a nie o wywłaszczaniu. W granicach TPN jest jeszcze kilkaset hektarów prywatnych gruntów, które władze parku chcą sukcesywnie wykupywać. Są to np. Polany Lichajówka czy Błociska w Małem Cichem, oraz inne enklawy głównie we wschodniej części parku.

Pieniądze na wykup gruntów pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

d2lihlx

Właściciele nieruchomości zainteresowani sprzedażą swoich działek mogą składać oferty w dyrekcji TPN.

Tatrzański Park Narodowy obejmuje cały obszar polskiej części Tatr i zajmuje powierzchnię 21 tys. 197 hektarów. Żyje w nim ponad 10 tys. gatunków roślin i zwierząt. Symbolem parku jest kozica. Około 70 procent powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 procent to murawy wysokogórskie, skały i wody. Od południa TPN graniczy z bliźniaczym słowackim parkiem narodowym obejmującym większą część Tatr.

d2lihlx

Podziel się opinią

Share
d2lihlx
d2lihlx