Trwa ładowanie...
d2a4pst
d2a4pst

Tauron Ciepło kupił sieci ciepłownicze w Chorzowie (korekta)

#
w drugim akapicie zamiast "Danuta Żak" powinno być "Małgorzata Kuś"
#
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2a4pst

15.12. Katowice (PAP) - Spółka Tauron Ciepło, dostarczająca ciepło sieciowe w znacznej części konurbacji katowickiej, kupiła ponad 2 km czynnych sieci ciepłowniczych w Chorzowie. W ten sposób firma pozyskała rynek obejmujący ok. 3,5 tys. mieszkańców.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Tauronu Ciepło Małgorzata Kuś, chodzi o dawną sieć chorzowskich Azotów w dzielnicy Chorzów Stary. Firma nabyła ją w przetargu Elektrowni Chorzów - spółki, która nadal funkcjonuje, po sprzedaży chorzowskiej elektrociepłowni, obecnie należącej do koncernu CEZ.

W skład kupionej przez Tauron Ciepło sieci, oprócz ciepłociągu, wchodzi dodatkowa infrastruktura - indywidualne i grupowe wymienniki ciepła, węzły cieplne oraz armatura centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. W najbliższej przyszłości zakładane są dodatkowe nakłady na niezbędne prace modernizacyjne zakupionego systemu ciepłowniczego.

d2a4pst

Cytowany w komunikacie Tauronu Ciepło prezes spółki Jacek Uhryn zwrócił uwagę na proekologiczny wymiar zakupu.

"Chorzów posiada duży potencjał w zakresie przyłączeń do sieci ciepłowniczej zarówno ze względu na zmianę sposobu ogrzewania w ramach likwidacji niskiej emisji, jak i rozwój miasta. Szacujemy, że rynek ciepłowniczy, który pozyskaliśmy dzięki zakupowi sieci w Chorzowie Starym będzie oscylował w granicach 7 MW" - wskazał Uhryn.

Wiceprezes Sławomir Gibała podkreślił, że firma chce inwestować w rozwój systemów ciepłowniczych, ponieważ uważa, że ciepło sieciowe jest najlepszym antidotum na niską emisję i smog w miastach. "Ciepło sieciowe jest nie tylko wygodniejsze i tańsze niż inne rodzaje ogrzewania, ale także bardziej ekologiczne i czyste" - zaznaczył.

Tauron Ciepło należy do największych spółek ciepłowniczych w kraju i dostarcza ciepło do ok. 700 tys. odbiorców. Moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład spółki (w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych) to ok. 1200 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej to prawie 2200 MW.

d2a4pst

Tauron Ciepło przygotowuje inwestycje wpisujące się m.in. w koordynowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program służący poprawie jakości powietrza w regionie - o łącznej wartości ok. 1 mld zł. Dzięki tym działaniom wartość mocy zamówionej ma wzrosnąć do 2020 r. o 150 MW.

Program obejmuje terytorialnie cały subregion centralny woj. śląskiego. Przewidziano w nim trzy tzw. poddziałania: wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (pula środków 30,4 mln euro), efektywną dystrybucję ciepła i chłodu (pula 186,6 mln euro) oraz promowanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej (z pulą 23,8 mln euro).

Tauron Ciepło zrealizował już w ostatnich latach wiele inwestycji w regionie - np. kosztem ok. 66 mln zł spółka uruchomiła w tym roku w Katowicach trzy nowe kotły, dysponujące możliwością zamiennego zasilania gazem ziemnym i olejem opałowym. W tym roku w zakładzie wytwarzania w Tychach w czerwcu br. przekazano do eksploatacji nowy blok ciepłowniczy - docelowo podstawowe źródło dostaw ciepła dla ponad 130-tysięcznego miasta. Projekt budowy nowego bloku ciepłowniczego o mocy 58 megawatów elektrycznych i 86 megawatów cieplnych był warty 618,5 mln zł.

Firma inwestuje też w sieci - w ciągu ostatnich trzech lat m.in. za prawie 148 mln zł zmodernizowała system ciepłowniczy w czterech miastach Zagłębia Dąbrowskiego: Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Będzinie i Czeladzi. Był to największy tego typu projekt w regionie. W sumie przebudowano 32 km podziemnej sieci ciepłowniczej i zewnętrznych instalacji odbiorczych, zmodernizowano 8 km sieci naziemnej oraz wybudowano 280 nowych indywidualnych węzłów ciepłowniczych.

d2a4pst

W końcu 2015 r. roku Tauron Ciepło zakończył też inny duży projekt modernizacyjny. Kosztem ok. 50 mln zł połączono istniejące odcinki sieci ciepłowniczych w Siemianowicach Śląskich, Katowicach i Chorzowie. Umożliwiło to m.in. rozszerzenie skali dostaw ciepła oraz wyłączenie części kotłów w jednej z ciepłowni. Inwestycja objęła budowę prawie 1,5 km nowych sieci oraz modernizację i przebudowę 3 km istniejących.

d2a4pst

Podziel się opinią

Share
d2a4pst
d2a4pst