Tauron i KGHM powołają spółkę do budowy elektrowni
Grupa Tauron Polska Energia, należący do niej Południowy Koncern Energetyczny (PKE) oraz KGHM Polska Miedź powołają wspólną spółkę, która zbuduje w Kędzierzynie-Koźlu elektrownię węglową o mocy 910 megawatów.
We wtorek firmy podpisały porozumienie w tej sprawie. Spółka będzie nosić nazwę Elektrownia Blachownia Nowa. Umowy spółki i wspólników mają być opracowane i podpisane jeszcze w tym roku. Nowy blok energetyczny powstanie na terenie wchodzącej w skład PKE Elektrowni Blachownia.
- Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków własnych partnerów oraz kredytu zaciągniętego przez nową spółkę - poinformował dyrektor ds. komunikacji rynkowej grupy Tauron, Paweł Gniadek.
Wtorkowe porozumienie jest efektem listu intencyjnego podpisanego między KGHM Polska Miedź a grupą Tauron wiosną ubiegłego roku. Po jego podpisaniu rozpoczął pracę zespół roboczy, który opracował koncepcję współdziałania obu firm i model realizacji przedsięwzięcia.
Odbudowa mocy wytwórczych należy do priorytetów przygotowującej się do debiutu giełdowego grupy Tauron, zapisanych w jej strategii do 2012 r., z perspektywą do roku 2020. Strategia zakłada rozpoczęcie budowy ok. 3 tys. megawatów nowych mocy wytwórczych w ciągu najbliższych trzech lat.
Dywersyfikacja źródeł przychodu i zaangażowanie w branżę energetyczną to także jeden z priorytetów strategii KGHM Polska Miedź na lata 2009-2018. Miedziowy kombinat dziennie zużywa tyle energii, ile około 150-tysięczne miasto. W tym roku KGHM Polska Miedź zużyje 2,4 terawatogodzin energii elektrycznej, przy mocy maksymalnej 320 megawatów.
KGHM Polska Miedź to dziewiąty światowy producent miedzi i drugi co do wielkości producent srebra. Spółka produkuje obecnie ok. 500 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. Strategia rozwoju na lata 2009-2018 zakłada dołączenie do grupy dużych, globalnych producentów miedzi, poprzez zwiększenie jej produkcji do ok. 700 tys. ton. Firma zatrudnia 18,5 tys. osób, a cała grupa kapitałowa KGHM ok. 50 tys. osób, łącznie z firmami współpracującymi.
Umowa z KGHM to nie jedyny duży projekt inwestycyjny grupy Tauron, realizowany we współpracy z innym inwestorem. W kwietniu ma zostać podpisana umowa wspólników z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, dotycząca budowy w Stalowej Woli bloku gazowego o mocy 400 megawatów.
Natomiast wiosną ruszy budowa nowego, niewielkiego bloku w elektrociepłowni w Bielsku Białej. Na etapie przetargu jest projekt budowy kotła na biomasę (moc 60 megawatów elektrycznych i 100 cieplnych) w elektrowni w Jaworznie. Spółka Tauron Ekoenergia (dawne Jeleniogórskie Elektrownie Wodne) przymierza się do budowy farmy wiatrowej o mocy 40 megawatów w pobliżu Słupska. Szykowany jest też przetarg dotyczący budowy nowego bloku o mocy ok. 900 megawatów w Jaworznie.
Strategia grupy Tauron zakłada, że do 2020 r. grupa wyda na inwestycje ok. 30 mld zł. Planowana jest m.in. budowa nowych mocy wytwórczych (klasycznych i w zakresie energetyki odnawialnej), inwestycje w sieci przesyłowe oraz umocnienie części surowcowej grupy. Skarb Państwa ma 87,8 proc. akcji Taurona, pozostałe należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy.
Holding Tauron Polska Energia, którą tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.