Trwa ładowanie...
d17b8vp
energia
21-07-2009 12:55

Tauron Polska Energia liczy na pozyskanie inwestora branżowego

Wszystko wskazuje na to, że prywatyzacja holdingu energetycznego Tauron Polska Energia nastąpi nie przez giełdę, a poprzez pozyskanie inwestora branżowego - potwierdził w liście do załogi prezes Taurona Dariusz Lubera.

d17b8vp
d17b8vp

"Na 2010 rok planowana jest prywatyzacja Tauron Polska Energia. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa będzie ona zrealizowana w drodze negocjacji z inwestorem branżowym" - napisał prezes, tłumacząc, że Tauron potrzebuje dodatkowych źródeł finansowania swojego programu inwestycyjnego.

Z początkiem przyszłego roku Tauron chce być gotowy do rozpoczęcia procedur prywatyzacyjnych. Wcześniejszy plan zakładał pozyskanie z giełdy (miał tam trafić mniejszościowy pakiet akcji spółki)
równowartości 1 mld euro. W ciągu najbliższych kilkunastu lat grupa Tauron planuje inwestycje warte ok. 30 mld zł, z czego 15-18 mld zł to wydatki na budowę i modernizację mocy wytwórczych energii.

O tym, że możliwa jest zmiana ścieżki prywatyzacji grupy Tauron, przedstawiciele resortu skarbu po raz pierwszy informowali w lutym tego roku. Przez kilka miesięcy sprawa była analizowana, jednak formalna decyzja wciąż nie zapadła. Według informacji przedstawicieli Taurona, wkrótce ma to być przedmiotem obrad rządu, który ostatecznie przesądzi ścieżkę prywatyzacji.

W liście do załogi prezes Lubera uspokaja, że niezależnie od formy prywatyzacji wszyscy uprawnieni pracownicy, którzy dostali wcześniej walory spółek wchodzących w skład grupy, wkrótce zamienią je na akcje Taurona.

d17b8vp

"Od 13 sierpnia 2009 r. przez 12 miesięcy będą podpisywane z uprawnionymi osobami umowy zamiany akcji lub nieodpłatnego zbycia akcji Tauron Polska Energia" - poinformował prezes.

Harmonogram informujący o terminie i miejscu podpisywania umów oraz inne ważne informacje na ten temat będą umieszczone na stronie internetowej www.tauron-pe.pl, będzie też uruchomiona specjalna infolinia dla pracowników pod numerem 012 26 11 415.

Proces zamiany akcji spółek wchodzących w skład grupy na walory Taurona to wielka operacja, dotycząca ok. 28 tys. pracowników. Chodzi o załogę Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), Elektrowni Stalowa Wola oraz spółek dystrybucyjnych Enion i EnergiaPro, wchodzących dziś w skład holdingu Tauron Polska Energia. Osoby te mają już akcje swoich firm i będą wymieniać je na akcje Taurona.

Najpierw uprawnione osoby składały oświadczenia o zamiarze zamiany akcji. Kolejnym etapem będzie wydanie akcji Taurona w zamian za akcje danej spółki konsolidowanej, według ustalonego parytetu zamiany. Zgodnie z przepisami ustawy, proces konwersji akcji powinien zakończyć się z upływem 18 miesięcy, licząc od dnia wejścia w życie stosownej ustawy z 19 grudnia 2008.

d17b8vp

Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Grupa jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii, tak dla klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Ubiegłoroczne przychody całej grupy Tauron sięgnęły ok. 12 mld zł. Sama spółka matka - Tauron Polska Energia - wypracowała 55,6 mln zł zysku netto przy 910 mln zł przychodów.

W tym roku Tauron, podobnie jak inne firmy sektora energetycznego, odczuwa skutki spadku zapotrzebowania na energię elektryczną. Nastąpił ok. 10-procentowy spadek sprzedaży, co w skali całego roku może oznaczać zmniejszenie przychodów o ok. 700 mln zł.

d17b8vp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17b8vp