Trwa ładowanie...
dw3jrf5
dw3jrf5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tauron testuje elektryczne auta i szykuje projekt dla elektrycznych autobusów

Spółka Tauron Dystrybucja rozpoczęła w Krakowie i Wrocławiu testowanie samochodów elektrycznych, chcąc przekonać się, na ile sprawdzą się jako część firmowej floty. Chce też uruchomić pilotażową stację ładowania i szybkiej wymiany baterii w autobusach elektrycznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dw3jrf5

W ramach rozpoczętego w marcu projektu "Energia dla mobilności" spółka kupiła cztery elektryczne samochody marki Nissan: dwa osobowe, dla pracowników załatwiających służbowe sprawy, i dwa minivany m.in. dla serwisantów i monterów. Testowanie potrwa do końca roku.

"W tym czasie chcemy przyjrzeć się faktycznym parametrom użytkowania tych samochodów, od wielkości poboru energii, szybkości ładowania i zasięgu jazdy, po aspekty praktyczne, jak komfort korzystania z nich i porównanie z autami spalinowymi; chcemy przekonać się, jak taki samochód sprawdza się w firmowej flocie" - powiedział w czwartek PAP rzecznik spółki Marcin Marzyński.

Aby gruntownie przeanalizować użytkowe i ekonomiczne aspekty wykorzystania samochodów elektrycznych, w stacjach ich ładowania zainstalowano system inteligentnego opomiarowania, dzięki któremu będzie można ocenić wszystkie parametry i porównać je z osiągami tradycyjnych samochodów. Będą także testowane różne technologie ładowania. Analizy posłużą do decyzji o ewentualnej rozbudowie floty elektrycznych aut w spółce.

dw3jrf5

"W teorii auta elektryczne, ze względu na niskie koszty eksploatacji, powinny doskonale nadawać się do flot firmowych, intensywnie eksploatowanych w aglomeracjach miejskich. Nasze testy mają zweryfikować tę tezę" - wskazał wiceprezes spółki Jerzy Rzemyszkiewicz. Wyliczał ekologiczne efekty projektu, jak zmniejszenie emisji CO2 i innych zanieczyszczeń, a tym samym ograniczenie smogu w miastach.

Tauron Dystrybucja pracuje również nad innym projektem związanym z elektrycznymi pojazdami, który ma ruszyć jeszcze w tym roku. Będzie to pilotażowa stacja ładowania i wymiany baterii litowo-jonowych dla autobusów elektrycznych. "Chodzi o to, aby możliwa była bardzo szybka wymiana baterii, bez wyłączania autobusu z ruchu na kilka godzin" - wyjaśnił Marzyński.

Częścią tego projektu ma być również pilotażowy system magazynowania energii w stacjonarnej i mobilnej infrastrukturze elektroenergetycznej.

Tauron uczestniczył już w projektach promujących korzystanie z elektrycznego transportu. W ostatnich latach firma współpracowała z samorządem Katowic w projekcie "Pojazdy elektryczne w miejskiej Europie", finansowanym z unijnego programu Urbact II. Uczestniczące w nim europejskie miasta wymieniały doświadczenia na temat zrównoważonych strategii nastawionych na promowanie i użytkowanie pojazdów elektrycznych oraz tworzyły lokalne plany działania w tym zakresie.

Tauron Dystrybucja jest częścią działającej głównie na południu Polski grupy Tauron Polska Energia. Spółka odpowiada za sieci energetyczne i dystrybucję energii do odbiorców końcowych.

dw3jrf5

Podziel się opinią

Share

dw3jrf5

dw3jrf5