Trwa ładowanie...
dd6b2w3

Tauron zainwestuje w kopalnię Brzeszcze ok. 200 mln zł w ciągu 2 lat

Warszawa, 30.10.2015 (ISBnews) - Tauron Polska Energia zainwestuje w kopalnię Brzeszcze około 200 mln zł w ciągu dwóch lat i liczy na zwrot z inwestycji w ciągu siedmiu lat, poinformował prezes Jerzy Kurella. Spółka zakłada też ryzyko zwrotu pomocy publicznej w wysokości ok. 90 mln zł.

Share
dd6b2w3

"Prawdą jest, że aby Brzeszcze mogły wyjść na prostą, potrzebne są nakłady finansowe. To będą nakłady rzędu 160-180 mln zł w 2016 r., w sumie 200 mln zł w ciągu dwóch lat" - powiedział Kurella podczas konferencji prasowej.

W drugiej połowie 2017 r. kopalnia powinna, jego zdaniem, wygenerować wynik "zero plus".

"Zakładamy, że w ciągu 7 lat projekt będzie zamknięty, będzie można powiedzieć, że nakłady poniesione były uzasadnione" - dodał prezes.

dd6b2w3

Biznesplan dla Brzeszcz zakłada także ryzyko zwrotu pomocy publicznej. Tauron szacuje tę kwotę na ok. 90 mln zł.

Prezes podkreślił, że Brzeszcze "nie są gorszą kopalnią niż inne na Śląsku czy w Małopolsce", a obecna trudna sytuacja wynika w dużym stopniu z pożaru, jaki miał miejsce na jednym z pokładów. W kopalni brakowało też wizji rozwoju na kilka lat.

Dodał, że decyzja o zakupie kopalni wynikała ze strategii spółki. "My nie kupowaliśmy Brzeszcz, żeby kogokolwiek ratować, kupiliśmy, bo przy wszystkich ryzykach ta akwizycja jest nam potrzebna, po prostu się nam opłaci" - powiedział Kurella.

Nowe Brzeszcze Grupa Tauron - spółka, która przejmie kopalnię - zostaną włączone w struktury spółki Tauron Wydobycie. Zostaną w nich zastosowane te same schematy organizacyjne, co w funkcjonujących już grupie Tauron zakładach górniczych.

dd6b2w3

Najistotniejszym elementem restrukturyzacji będzie jednak umożliwienie wydobycia węgla ze złoża 510, którego ściany zapadły się w wyniku pożaru. Docelowo Tauron zakłada, że wydobycie w kopalni wyniesie ok. 1 700-1 800 tys. ton.

Tauron przejmie 1 500 pracowników kopalni Brzeszcze. Jest to minimalny poziom zatrudnienia, jaki gwarantuje funkcjonowanie zakładu. W ciągu trzech miesięcy od przejęcia będzie negocjowany nowy układ zbiorowy pracy.

19 października RSG Tauron zawarł ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przedwstępną warunkową umowę nabycia oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach, przekazanego w maju do SRK przez Kompanię Węglową.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

(ISBnews)

dd6b2w3

Podziel się opinią

Share
dd6b2w3
dd6b2w3