Trwa ładowanie...
d4a37x0
15-02-2017 14:30

Tauron zaoszczędził prawie 250 mln zł dzięki elektronicznym aukcjom

Prawie 250 mln zł zaoszczędziła grupa energetyczna Tauron dzięki zakupom materiałów i usług na elektronicznych aukcjach, za pośrednictwem elektronicznej platformy zakupowej, zamiast w tradycyjnej formule - wynika ze środowej informacji spółki.

d4a37x0
d4a37x0

"Poprzez działania mające na celu intensyfikację prowadzenia aukcji elektronicznych oszczędności z tego tytułu w ostatnim roku wzrosły trzykrotnie w porównaniu do roku 2015" - poinformował, cytowany w komunikacie grupy, prezes Tauronu Filip Grzegorczyk.

W środę należąca do grupy spółka ciepłownicza Tauron Ciepło po raz pierwszy zorganizowała Dzień otwarty dla potencjalnych wykonawców inwestycji i remontów oraz dostawców i producentów materiałów. Taka forma komunikacji z kontrahentami ma ułatwić współpracę obu stron m.in. przy planowanych przetargach i przygotowywanych inwestycjach.

"Poprzez cykl spotkań z potencjalnymi kontrahentami chcemy otworzyć się na aktywny dialog z rynkiem - posłuchać tego, jakie są oczekiwania naszych partnerów wobec procesów przetargowych organizowanych przez spółki grupy Tauron" - wyjaśnił prezes Grzegorczyk.

Rocznie podmioty z grupy Tauron organizują ponad 5 tys. przetargów w przeszło 500 kategoriach zakupowych. W oparciu o elektroniczną platformę zakupową od 2013 r. przeprowadzono ok. 20 tys. postępowań, prowadzących do wyłonienia kontrahentów grupy. Łącznie odbyło się 10 tys. aukcji elektronicznych oraz 16 tys. elektronicznych postępowań. Na platformie zakupowej zarejestrowanych jest 21,5 tys. kontrahentów oraz 14 tys. kont zewnętrznych użytkowników, które umożliwiają udział w postępowaniach i aukcjach. Kontrahenci Tauronu mają możliwość szkoleń z wykorzystania platformy zakupowej, by stała się ona powszechnie używanym i akceptowanym przez nich narzędziem.

d4a37x0

Przedstawiciele grupy podkreślają, że efektywność obszaru zakupów bezpośrednio przekłada się na wyniki finansowe i wskaźniki ekonomiczne spółki. Stąd m.in. waga, jaką grupa przywiązuje do dobrej współpracy ze swoimi partnerami. W środowym Dniu otwartych drzwi dla wykonawcy w spółce Tauron Ciepło wzięło udział blisko 200 przedstawicieli ponad 120 firm z całej Polski. Było to pierwsze z planowanego cyklu takich spotkań w spółkach grupy. Ich celem jest poprawa przepływu informacji oraz umożliwienie partnerom zaplanowania i przygotowania swojego potencjału i portfela zamówień z odpowiednim wyprzedzeniem.

Podczas środowego spotkania przedstawiono m.in. plany prac remontowych i inwestycyjnych przewidzianych na rok 2017 oraz plany przyłączeniowe związane z Programem Likwidacji Niskiej Emisji, przygotowywanym przez Tauron Ciepło. Już wcześniej spółka zapowiedziała, że do 2022 r. chce wydać ok. 250 mln zł, w tym połowę ze środków UE, na przyłączenia odbiorców ciepła sieciowego w konurbacji katowickiej.

W ostatnich tygodniach spółka Tauron Ciepło podała, że przygotowuje się m.in. do realizacji wewnętrznego Programu Likwidacji Niskiej Emisji, który ma doprowadzić m.in. do ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza w regionie - pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach. Jego kluczowym elementem mają być przyłączenia do sieci nowych odbiorców, do których ma trafić ogółem ponad 180 megawatów mocy cieplnej. W perspektywie ma to oznaczać roczną redukcję emisji do atmosfery ok. 52 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton pyłów zawieszonych. Program ma objąć osiem miast regionu.

Wnioski o dofinansowanie opiewające na około połowę tej wartości Tauron Ciepło złożył w naborze programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej", który koordynuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ten zestaw działań przygotowany przez katowicki WFOŚiGW ma być sfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Program obejmuje cały subregion centralny woj. śląskiego. Jego budżet to blisko 1 mld zł.

d4a37x0

Władze Tauronu Ciepło liczą, że program nowych przyłączeń do sieci spółki zachęci odbiorców do ubiegania się o wsparcie finansowe ze środków unijnych na instalacje wewnętrzne centralnego ogrzewania i ciepłej wody i termomodernizację. O środki te mogą się starać zarówno zarządcy wspólnot, jak i spółdzielni mieszkaniowych. Tauron Ciepło zrealizował już w ostatnich latach m.in. wiele inwestycji związanych z zabezpieczaniem dostaw ciepła systemowego w regionie. Kosztem ok. 66 mln zł spółka uruchomiła w ub. roku w Katowicach trzy nowe kotły, a w zakładzie wytwarzania w Tychach rozpoczęła eksploatację nowego kogeneracyjnego bloku ciepłowniczego.

Firma inwestuje też w sieci - w ciągu poprzednich trzech lat m.in. za prawie 148 mln zł zmodernizowała system ciepłowniczy w czterech miastach Zagłębia Dąbrowskiego. Był to największy tego typu projekt w regionie. W końcu 2015 r. roku Tauron Ciepło za ok. 50 mln zł połączył też istniejące odcinki sieci ciepłowniczych w Siemianowicach Śląskich, Katowicach i Chorzowie, a pod koniec ub. roku kupił ponad 2 km czynnych sieci ciepłowniczych w Chorzowie.

Tauron Ciepło należy do największych spółek ciepłowniczych w kraju. Dostarcza ciepło do ok. 700 tys. odbiorców. Jest częścią grupy Tauron, która wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

d4a37x0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a37x0