Trwa ładowanie...
d3ts939

Tauron zdecyduje o przyszłej formie projektu Jaworzno na początku 2017 r.

Warszawa, 05.09.2016 (ISBnews) - Tauron Polska Energia chce na początku przyszłego roku przesądzić, czy będzie kontynuować projekt Jaworzno w dotychczasowej formie, czy we współpracy z partnerem, poinformował prezes Remigiusz Nowakowski. Według niego, preferowany jest krajowy partner finansowy.

Share
d3ts939

"Ta strategia otwiera nam drogę do poszukiwania partnera w projekcie w Jaworznie" - powiedział Nowakowski po prezentacji strategii spółki na lata 2016-2025.

Dodał, że preferowany jest partner polski, gdyż jest to projekt strategiczny. Co do kwestii, czy ma być to partner finansowy czy branżowy, prezes wskazał, że "pewnie pierwszym typem jest inwestor finansowy".

Pytany, czy partnerów może być więcej niż jeden, odpowiedział, że ważniejsze jest, by Tauron utrzymał w tym projekcie 50%, a partner lub partnerzy nie mogą przekroczyć tego udziału.

d3ts939

"Jaworzno powinno być ukończone w roku 2019, czyli po ogłoszeniu strategii rozpoczniemy oficjalnie procedurę związaną z poszukiwaniem partnera, to będzie proces kilkumiesięczny, ale w 2017 r. - na początku - chcielibyśmy przesądzić, czy kontynuujemy projekt w takie formule, jak do tej pory, czy z udziałem partnera" - podsumował Nowakowski.

Według nowej strategii, przewidywane nakłady inwestycyjne w segmencie wytwarzania wyniosą 6,7 mld zł do 2020 r. Kontynuowane będą inwestycje w budowany blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno III, w blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Stalowa Wola oraz inwestycje w sieci ciepłownicze.

Tauron podał w strategii, że zakłada realizację projektu budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III w nowej formule finansowania zakładającej wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i sprzedaż udziałów partnerom zewnętrznym, pod warunkiem objęcia przez nich pakietu niedającego kontroli. Zmiana sposobu finansowania budowy bloku wpłynęłaby na obniżenie wskaźnika dług netto/EBITDA, a tym samym znacząco ograniczyłaby ryzyko przekroczenia granicznego poziomu tego kowenantu (3,5x) zawartego w umowach finansowania, podkreśliła także spółka.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

(ISBnews)

d3ts939

Podziel się opinią

Share
d3ts939
d3ts939