Taylor Swift warta grube miliardy. Rekord na horyzoncie
Trasa koncertowa "Eras Tour" Taylor Swift już teraz może zostać uznana za jeden z największych komercyjnych sukcesów ostatnich lat. Według danych Pollstar, przychody z koncertów przekroczyły w 2023 roku nieosiągalną wcześniej barierę 1 miliarda dolarów. Rok 2024 może być jeszcze bardziej zyskowny.
19.03.2024 11:33
Jak zauważa Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (Invest.Cinkciarz.pl), trasa Taylor Swift pokonała rekordy frekwencji wypełniając całe stadiony, a także przyczyniła się do wzrostu dochodów z merchandisingu, szacowanych na około 200 mln USD. Analityk podkreśla, że sukces Swift odzwierciedla powrót do wielkich wydarzeń rozrywkowych po pandemii, z ogromnym rocznym wzrostem dochodów z wielu tras koncertowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek :Biznes Klasa #22
8,6 mld zł przychodów w dwa lata
Piosenkarka może okazać się jeszcze bardziej dochodowa. Analityk przewiduje, że całkowity dochód z trasy Taylor Swift w 2024 roku może wynieść dodatkowe 1,125 miliarda dolarów, co w sumie dałoby rekordową sumę 2,165 mld USD. Co stanowi równowartość 8,6 mld zł w dwa lata trasy.
Skąd ta kwota? Taylor Swift inkasuje ponad 13 mln dol. za jeden koncert w ramach The Eras Tour. Do tej pory progu 1 mld dolarów przychodu z trasy nie przekroczył żaden artysta.
Koncerty Taylor Swift napędzają lokalną gospodarkę
Grzegorz Dróżdż zwraca też uwagę, że nie tylko sama Taylor Swift zarabia na swoich koncertach. Bankierzy centralni z Rezerwy Federalnej Philadelphii w swojej ocenie bieżącej sytuacji gospodarczej podkreślili zauważalny wzrost zatrudnienia w sektorach turystyki i rozrywki w związku z odbywającymi się koncertami.
Szacunki wskazują, że trasa koncertowa artystki przyczyniła się do wzrostu wydatków konsumenckich i przychodów hoteli, osiągając poziom 4,6 miliarda dolarów wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Analityk Conotoxia Ltd. zaznacza jednak, że zgodnie z popularnym memem, sugerującym, że gospodarka USA opiera się na Taylor Swift, nie należy przeceniać wpływu jej trasy koncertowej na PKB Stanów Zjednoczonych, który szacowany jest tylko na około 0,016 proc. PKB za rok 2023.
Analityk wskazuje, że podobne zjawiska można już obserwować w pozostałych miejscach, w których zaplanowana jest trasa koncertowa. Przykładowo, według danych AirDNA, popyt na wynajem krótkoterminowy w Warszawie wzrósł na początku sierpnia 2024 r. (koncerty Swift w stolicy Polski odbędą się 1, 2 i 3 sierpnia) o 2020 proc.