Trwa ładowanie...
d3j29cd
30-01-2017 16:37

Tchórzewski: Chcemy zbudować blok jądrowy o mocy ponad 1000 MW

Warszawa, 30.01.2017 (ISBnews) - Ministerstwo Energii zakłada, że w pierwszej kolejności może powstać blok jądrowy o mocy ponad 1000 MW, jednak konieczne jest opracowanie modelu finansowania. Ostateczna decyzja będzie zależała m.in. od ustaleń dotyczących rynku mocy, poinformował minister Krzysztof Tchórzewski.

d3j29cd
d3j29cd

"Skrótem można powiedzieć, że jestem za [budową elektrowni jądrowej]. Żeby to zrealizować, potrzebuję dostarczyć argumentów" - powiedział Tchórzewski dziennikarzom po zakończeniu konferencji "Promieniujemy na całą gospodarkę - Polski przemysł dla elektrowni jądrowej".

Potwierdził, że kontrakt różnicowy nie spełnia oczekiwań inwestora. Z kolei gwarancje wymagałyby wniosku o zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną.

"To musi się opłacać jako przedsięwzięcie biznesowe" - dodał wiceminister Andrzej Piotrowski

Z drugiej strony, koszty muszą być "do udźwignięcia" dla inwestorów.

d3j29cd

Tchórzewski powtórzył, że model finansowania powinien być opracowany w I półroczu 2017 r., po czym zostanie przedstawiony do akceptacji Radzie Ministrów.

Ministerstwo myśli o takim kształcie programu jądrowego, którego pierwszym etapem byłaby budowa bloku o mocy co najmniej 1000 MW z możliwością dalszego rozwoju.

"Myślę, że to będzie ponad 1000 MW" - powiedział minister.

Wśród argumentów, które przemawiają za decyzją o budowie elektrowni jądrowej Tchórzewski wymienił między innymi możliwość zaistnienia Polski jako znaczącego gracza na europejskim rynku energii.

d3j29cd

"Bardzo poważnie podchodzimy do tego, by zaistnieć na europejskim rynku energii jako partner. Z tej przyczyny widzę potrzebę elektrowni jądrowej" - powiedział.

Przypomniał też, że taka elektrownia przyczyniłaby się do spełnienia norm klimatycznych i zapewniłaby stabilne źródło energii.

"Decyzja końcowa zależy w dużym stopniu od tego, jak będą potraktowane w Komisji Europejskiej nasze wnioski związane z rynkiem mocy" - powiedział także minister.

d3j29cd

Wyjaśnił, że wprowadzenie rynku mocy w szczególności dałoby Polsce nowe możliwości jeśli chodzi o finansowanie energetyki.

Dodał też, że ministerstwo będzie oczekiwać od przyszłych dostawców technologii zapewnienia zaangażowania polskich firm. Resort zidentyfikował około 50 firm, które w ciągu ostatnich 10 lat miały doświadczenia z technologiami związanymi z energetyką jądrową i ok. 300 firm, które są zdolne do udziału w takich projektach.

W ub. tygodniu Tchórzewski informował, że Ministerstwo Energii kontynuuje prace przygotowawcze do budowy w Polsce elektrowni atomowej, konieczne jest jednak znalezienie nowego modelu finansowania. Podkreślił, że wcześniej zakładany tzw. mechanizm różnicowy nie znalazł akceptacji kierownictwa ministerstwa i stąd program został zawieszony.

W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, która ma być zbudowana w ciągu 10 lat.

(ISBnews)

d3j29cd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j29cd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj