Trwa ładowanie...
d1xodg1

Tele-Polska Holding obniżył prognozę wyników na 2015 rok

Warszawa, 29.08.2015 (ISBnews) - Tele-Polska Holding obniżył tegoroczne prognozy - do 10 mln zł w przypadku skonsolidowanego zysku netto (z oczekiwanych wcześniej 14,3 mln zł) i do 273 mln zł w odniesieniu do przychodów (z odpowiednio 364,5 mln zł), podała spółka.

Share
d1xodg1

Prognozowana wartość wskaźnika EBITDA wynosi obecnie 18 mln zł (wobec wcześniej oczekiwanych 29,7 mln zł.

Na korektę prognozy skonsolidowanych wyników wpływ miały m.in. "znacząco niższe przychody w segmencie usług hurtu telekomunikacyjnego, co jest skutkiem ograniczania realizacji zwłaszcza nisko marżowych kontraktów oraz rozwiązaniem kilku z nich", jak podano w komunikacie.

Negatywny wpływ miała także nowa ustawa o prawach konsumenta, obowiązująca od 25 grudnia 2014., która nałożyła dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców. "Przełożyły się one na wyższe koszty funkcjonowania i jednocześnie niższą sprzedaż usług. Model funkcjonowania spółek z grupy zajmujących się sprzedażą usług konsumentom uległ modyfikacjom, co przełożyło się bezpośrednio na okresowe zmniejszenie sprzedaży. Dodatkowo wprowadzone uregulowania cechują się wątpliwościami interpretacyjnymi i nie mają ugruntowanej wykładni, co zmusiło grupę do realizowania bardziej zachowawczych działań" - czytamy w komunikacie.

Niższy od zakładanego był także wolumen pozyskanych klientów energetycznych (odbiorcy tzw. taryfy G sprzedawanej przez grupę energii elektrycznej). Ma to wpływ zarówno na przychody, jak i na osiągany skonsolidowany wynik finansowy, wskazała firma.

d1xodg1

Spółka podkreśliła także m.in. wpływ różnic kursów walutowych, które odczuła w segmencie hurtowym. Grupa odnotowała niekorzystne odchylenie zarówno rynkowego kursu USD, jak i kursu EUR od kursu zakładanego w publikowanych prognozach.

Po I półroczu br. realizacja prognoz przed ich korektą przedstawiała się następująco: w odniesieniu do przychodów 26,0%, w odniesieniu do wartości EBITDA 16,1% - w odniesieniu do wyniku netto 20,3%, podała spółka w raporcie.

Wcześniejsza prognoza Tele-Polska Holding na 2015 r zakładała uzyskanie przychodów na poziomie 364,5 mln zł, EBITDA 29,7 mln zł i zysk netto: 14,3 mln zł.

Spółka podała także w raporcie, że prognozy finansowe na lata 2014-2015 tworzone były w oparciu o scenariusz uwzględniający pozyskanie ok. 20 mln zł brutto w ramach emisji akcji serii E, zaś faktyczna wysokość środków jakie wpłynęły do spółki jest istotnie mniejsza.

W skład Grupy Kapitałowej Tele-Polska Holding wchodzi siedem firm (Tele-Polska Holding S.A., e-Telko Sp. z o.o., Teltraffic Sp. z o.o.. DiD Sp. z o.o., TelePolska Sp. z o.o., Telekomunikacja dla Domu Sp. z o.o., Mail-box Sp. z o.o.), świadczących pełen zakres usług telekomunikacyjnych klientom indywidualnym, biznesowym, instytucjom publicznym oraz operatorom telekomunikacyjnym.

(ISBnews)

d1xodg1

Podziel się opinią

Share
d1xodg1
d1xodg1