Trwa ładowanie...
d21mflv
euro

Temat Portugalii powraca

Początek tego tygodnia rozpoczął się od korekty na rynkach finansowych. W oczekiwaniu na szczyt Unii Europejskiej, na skutek wzrostu niepewności nastąpiła przecena zagranicznych indeksów akcji, a na wartości zaczęły zyskiwać takie waluty jak dolar amerykański i jen japoński.

Share
d21mflv

Wzrost awersji do ryzyka przełożył się również na wyższe ceny obligacji państw uznawanych za najbardziej wiarygodne i wzrost rentowności krajów, które cieszą się mniejszym zaufaniem rynków (Hiszpania, Włochy, Portugalia). Na pierwszym tegorocznym szczycie UE w Brukseli unijni liderzy wezwali ministrów fiansów strefy euro do uzgodnienia wszystkich szczegółów dotyczących drugiego pakietu pomocowego dla Grecji do końca tygodnia, podczas gdy nowy plan oszczędnościowy dla Aten ma być przedstawiony na dniach. Pakt fiskalny zostanie podpisany przez 25 krajów UE. Najważniejsze jednak kwestie dotyczące umorzenie greckiego długu czy też zatwierdzenia stworzenia w lipcu Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego nie zostały zakończone.

Euro znalazło się pod presją sprzedających pod dwutygodniowym okresie sukcesywnego zyskiwania na wartości. Wspólnej walucie zaszkodziły dane na temat PKB Hiszpanii wskazujące, że kraj ten najprawdopodobniej nie uniknie recesji. Para EURUSD przetestowała okolice 1,3080, jednak nie zdołała trwale przełamać istotnej strefy wsparcia, co było symptomem do powrotu do wzrostów. Eurodolar powrócił w okolice 1,3200 i ma się dość dobrze biorąc pod uwagę słabsze dane na temat sprzedaży detalicznej . W ujęciu realnym sprzedaż spadła w grudniu o 1,4% w ujęciu miesięcznym oraz o 0,9% w skali roku. Co więcej, temat Portugali powraca na rynki. Rentowność jej 10-letnich obligacji przekroczyła wczoraj 17%!

Rynki nadal będą śledziły przebieg negocjacji greckiego rządu z prywatnymi inwestorami. Godne uwagi są również publikacje makroekonomiczne z USA dotyczące indeksu Chicago PMI oraz indeksu nastrojów Conference Board. Analitycy spodziewają się wyższych odczytów, co powinno sprzyjać w podtrzymaniu obserwowanych dziś lepszych nastrojów.

d21mflv

EURPLN
Para EURPLN skorygowała ostatnie silne spadki, ale sam ruch miał kosmetyczny charakter. Dzisiaj złoty odrobił już większość strat i eurozłoty zmierza w rejon piątkowego minimum lokalnego, gdzie znajduje się najbliższe wsparcie na poziomie 4,21. Silnym oporem pozostają okolice 4,30. Lepsze nastroje na globalnych rynku będą sprzyjać aprecjacji złotego.
EURUSD
Eurodolar wybronił wsparcie w rejonie 1,3080, a na wykresie 4h wyrysowała się formacją młota świadcząca o zakończeniu ruchu korekcyjnego i chęci powrotów do wzrostów. Techniczny obraz rynku wskazuje na chęć przełamanie zeszłotygodniowych maksimów lokalnych. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 1,3160.
GBPUSD
GBPUSD powrócił do wzrostów po dość płytkim ruchu korekcyjnym. Z technicznego punktu widzenia funt powinien zyskiwać na wartości, co powinno przełożyć się na ruch wzrostowy na GBPUSD w rejon 1,5808, gdzie opór wyznacza zniesienia 61,8% całości spadków z poziomu 1,6165. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,5660.
EURJPY
Powrót lepszych nastrojów na rynki w dniu dzisiejszym przekłada się na wzrosty na EURJPY. Para wyhamowała spadki w rejonie 100 jenów za euro i odbiła się od górnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie 4h. W przypadku braku nowych negatywnych informacji poziom 101,00 może być ponownie testowany.

Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

d21mflv

Podziel się opinią

Share
d21mflv
d21mflv