Trwa ładowanie...
d14zt9c
08-12-2015 17:56

TGE: Zrealizowano pierwsze transakcje na połączeniu energetycznym Polski i Litwy

Warszawa, 08.12.2015 (ISBnews) - W pierwsza aukcji z wykorzystaniem nowego połączenia energetycznego pomiędzy Polską a Litwą (LitPol Link) za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii (TGE) zawarte zostały transakcje o wolumenie 1 814,7 MWh w kierunku z Polski do Litwy oraz i 85,8 MWh w kierunku z Litwy do Polski, a także 9 600 MWh ze Szwecji do Polski, przy czym część transakcji to tranzyt energii między Szwecją i Litwą, podała TGE. 

d14zt9c
d14zt9c

"Połączenie Polska - Litwa, którego budowa została zakończona w listopadzie br., powstało w wyniku porozumienia operatorów - PSE, LitGrid oraz giełd Nord Pool Spot i TGE. Uzgodniono, że giełdy będą współpracować wykorzystując procedury stosowane na kablu SwePol Link, łączącym Polskę i Szwecję, od grudnia 2010 roku. Zdolności przesyłowe połączenia LitPol Link są alokowane w ramach mechanizmu łączenia rynków dnia następnego prowadzonego przez TGE (day-ahead market coupling), będącego częścią europejskiego rynku Multi Regional Coupling - MRC, a mechanizm rynku giełdowego to model PCR. Partnerzy projektu uzgodnili, że sesja handlowa będzie dotyczyła równocześnie obydwu połączeń na polskiej granicy północnej tj. SwePol i LitPol" - czytamy w komunikacie.
Maksymalne możliwości przesyłowe połączenia LitPol Link to 500 MW. Połączenie trzech rynków zapewnią jednak istniejący SwePol Link, o mocy maksymalnej 600 MW, a także testowane obecnie połączenie bezpośrednie Szwecji i Litwy kablem NordBalt, o zdolności przesyłu 700 MW, podano także.

Wielkość zdolności przesyłowych, udostępnianych dla uczestników rynku w ramach mechanizmu market coupling będzie zależeć od przewidywanych warunków pracy sieci przesyłowej oraz warunków bilansowych KSE. Taka konfiguracja techniczna połączeń na polskiej granicy północnej powoduje, że ceny transakcyjne i moce przesyłanej energii elektrycznej będą w istotnym stopniu zależeć od relacji między ofertami sprzedaży i zakupu, składanymi przez uczestników 3 rynków.

W listopadzie br. spółka podała, że wraz z połączeniem LitPol uruchomiony zostanie również NordBalt, nowy kabel podmorski łączący Litwę i Szwecję o maksymalnej zdolności przesyłowej 700 MW.

W lipcu br. TGE uzyskała status członka rynku Multi Regional Coupling, podpisując Umowę Operacyjną Rynku Dnia Następnego, która zapewnia współpracę 10 giełd energii i 21 operatorów systemów przesyłowych oraz jest warunkiem niezbędnym dla uczestnictwa TGE w budowie rynku europejskiego w modelu Price Coupling of Regions (PCR).

d14zt9c

Multi-Regional Coupling (MRC) to paneuropejski projekt integracji rynków spot energii elektrycznej w Europie funkcjonujący na obszarze o zapotrzebowaniu na energię elektryczną wynoszącym obecnie ok. 2 800 TWh, co stanowi 85% wielkości europejskiej. Dzienny obrót energią wynosi ok. 4 TWh o wartości ok. 150 mln euro.
W uzupełnieniu faktu uczestnictwa TGE w rynku MRC, na ostatnim etapie dopełnienia formalności prawnych i finansowych jest udział Giełdy w Projekcie PCR. Jest to dla polskiego rynku możliwość aktywnego i pełnowymiarowego uczestnictwa w projektach rynków regionalnych oraz implementacji unijnych mechanizmów rynku energii elektrycznej we współpracy z giełdami Europy Zachodniej.

TGE uczestniczy również w procesie budowy rynku w modelu PCR na obszarze regionu Europy Centralno-Wschodniej (CEE), przewidywanego do uruchomienia na przełomie 2017 i 2018 roku.

Zgodnie z decyzjami podjętymi na szczeblu UE, przy akceptacji Komisji Europejskiej i ACER, giełdy i operatorzy przystąpią wkrótce do budowy europejskiego rynku dnia bieżącego w modelu XBID, z terminem realizacji w 2017 r

Należąca do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW)
TGE rozpoczęła działalność 30 czerwca 2000 roku. TGE prowadzi rynki: energii elektrycznej (Rynek Terminowy Towarowy - RTT, Rynek Dnia Następnego - RDN, Rynek Dnia Bieżącego - RDB) oraz gazu (RTTg, RDNg), a także Rynek Praw Majątkowych.

(ISBnews)

d14zt9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14zt9c

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj