Trwa ładowanie...
d2thm6i

TIM: Celem na ten rok jest zapewnienie zysku na poziomie operacyjnym

Warszawa, 23.03.2015 (ISBnews) - TIM ocenia, że strata poniesiona w 2014 roku nie ma wpływu na dalszą działalność i rozwój TIM-u oraz całej grupy, poinformował prezes Krzysztof Folta. Celem na bieżący rok jest zapewnienie zysku na poziomie operacyjnym.

Share
d2thm6i

"Ze względu na komfortową sytuację finansową, strata poniesiona w 2014 roku nie ma wpływu na dalszą działalność i rozwój TIM-u oraz całej grupy" - powiedział Folta, cytowany w komunikacie.

"Nowi klienci i nowe produkty to dla nas baza do wzrostów w kolejnych latach. Jednak, aby je osiągnąć, musimy zoptymalizować serwisy i sposób obsługi w obydwu kanałach - e-commerce i tradycyjnym. Z jednej strony musimy zapewnić dobry serwis klientom, z drugiej strony - zwiększyć efektywność sprzedaży. Jest to niezbędne, aby w roku 2015 można było zapewnić zysk na poziomie operacyjnym. Ten krótkoterminowy cel to główne zadanie dla zarządu TIM w bieżącym roku" - zapowiedział Folta.

Przychody ze sprzedaży grupy kapitałowej TIM wyniosły w minionym roku 528,1 mln zł. Obroty TIM osiągnęły ponad 496 mln zł. To odpowiednio 38,0% i 40,7% więcej niż w 2013 r. Najwyższe w ponad 25-letniej historii TIM-u przychody to efekt zmiany modelu działania z handlu tradycyjnego na e-commerce. Związana z nią restrukturyzacja to z kolei przyczyna zanotowania straty netto - 21 mln zł w skali grupy i 19,8 mln zł w TIM, podano w informacji.

d2thm6i

"Grupa kapitałowa TIM jest jednak w dobrej kondycji finansowej, ponieważ kapitały własne w 100% pokrywają aktywa trwałe, jak również wartość zapasów. Co więcej, wskaźnik płynności bieżącej tzw. CR (aktywa obrotowe/zobowiązania krótkoterminowe) wynosi 1,44, co uznawane jest za bardzo dobry wynik" - czytamy w komunikacie.

Od III kw. 2014 r. do grupy kapitałowej TIM, tworzonej dotąd przez TIM SA oraz Rotopino.pl SA, dołączyły Sun Electro Sp. z o.o. oraz EL-IT SA, jednak pierwsze znaczące efekty ich działalności będą widoczne w wynikach grupy najwcześniej w 2015 roku, podkreślono w informacji.

Jak zaznaczono, rok 2014 był największym czasem zmian w historii TIM - zarówno w zakresie sprzedaży, jak i logistyki. W ciągu kilku miesięcy ogólnopolską sieć hurtowni elektrotechnicznych przekształcono w biura handlowe, likwidując wszystkie lokalne magazyny.

"Jako pierwsi w branży dystrybucji elektrotechnicznej wybraliśmy e-commerce na podstawowy kanał dystrybucji. Słuszność tej decyzji potwierdzają rekordowe obroty i aż 25-procentowy wzrost liczby klientów" - dodał członek zarządu i dyrektor ds. handlu TIM Artur Piekarczyk, cytowany w komunikacie.

d2thm6i

"Tempo zmian znakomicie odzwierciedla udział sprzedaży poprzez kanał e-commerce w ogóle przychodów spółki. W grudniu 2013 r. wynosił on 30%, a pod koniec roku 2014 - już niemal 60%. Co więcej, jeśli wziąć pod uwagę liczbę składanych zamówień, to w grudniu 2014 r. aż 80% z nich zostało złożonych za pośrednictwem sklepu TIM.pl" - zaznaczono w komunikacie.

Jak podano, likwidacja lokalnych magazynów oznaczała, że wysyłkę wszystkich zamówień bezpośrednio do klientów przejęło Centrum Logistyczne TIM w podwrocławskich Siechnicach, które musiało także przyjąć na stan towar składowany dotąd w poszczególnych oddziałach. Jeśli dołożyć do tego wzrost liczby klientów o 1/4 i zwiększenie liczby indeksów magazynowych w ciągu roku z 17,8 do ponad 45 tys, widać wyraźnie, że zmiana modelu biznesowego TIM nierozerwalnie wiązała się z całkowitą zmianą modelu logistycznego, wskazała spółka.

"Dostarczanie pojedynczych zamówień do klientów zamiast dominujących wcześniej zbiorczych wysyłek do magazynów oddziałowych oznaczało ogromny wzrost liczby przesyłek opuszczających nasze Centrum Logistyczne. W skali roku wyniósł on niemal 350% (z 142,3 do 496,9 tysięcy), a w I półroczu 2014 r. częstokroć przekraczał 400% (w styczniu 2014 r. - 524%)" - skomentował członek zarządu i dyrektor ds. logistyki TIM Maciej Posadzy, cytowany w komunikacie.

Bardzo dynamiczny wzrost liczby linii zamówień (o 203% - z 1,02 do 2,07 mln) przełożył się na konieczność zwiększenia zatrudnienia. To wszystko spowodowało znaczący wzrost kosztów funkcjonowania całego Centrum Logistycznego TIM i miało wpływ na odnotowaną na koniec roku stratę, podkreślono jednocześnie.

d2thm6i

Już w 2016 r. TIM planuje rozpocząć największą inwestycję w swojej historii - rozbudowę siechnickiego Centrum Logistycznego. Jej celem będzie zwiększenie powierzchni magazynowej oraz zmiana w zakresie automatyki, co zwiększy efektywność obiektu.

TIM S.A. jest największym dystrybutorem materiałów elektrotechnicznych w Polsce. Spółka powstała w 1987 r. we Wrocławiu, od 1998 roku jest notowana na GPW.

(ISBnews)

d2thm6i

Podziel się opinią

Share
d2thm6i
d2thm6i