Time out na GPW
Po wyraźnie zwiększającej się zmienności w ostatnich dniach dzisiejsza sesja na GPW zapowiadała się znowu ciekawie. Wczorajsza sesja w USA budziła mieszane uczucia, jednak po otwarciu na parkiecie zwyciężyła ostrożność.
22.10.2010 17:21
Po wyraźnie zwiększającej się zmienności w ostatnich dniach dzisiejsza sesja na GPW zapowiadała się znowu ciekawie. Wczorajsza sesja w USA budziła mieszane uczucia, jednak po otwarciu na parkiecie zwyciężyła ostrożność.
WIG20 szybko przeszedł na ponad 0.50% minus, ale można też powiedzieć, że po prostu wrócił do realnych cen z wczorajszych notowań ciągłych i skorygował popytowy artefakt z fixingu na zamknięciu. Bardzo mała aktywność handlujących nie pozwalała na wyciąganie poważniejszych wniosków prognostycznych i dalszy przebieg sesji nadal był całkowitą niewiadomą. W tej sytuacji często inwestorzy szukają wsparcia z globalnego rynku finansowego, a tam „mix” różnych czynników był niekorzystny dla rynków akcji, czyli osłabienie surowców, spadek kursu dolara do euro i osłabienie złotówki.
Dzisiejszy dzień pozbawiony był istotnych danych i wydaje się, że rezerwa wobec bardziej zdecydowanych działań wynikała z niepewności co do wyników szczytu G20, który odbędzie w trakcie najbliższego weekendu. Do końca sesji nie wydarzyło się nic zaskakującego. Indeks blue chipów zakończył sesję spadkiem o 0.46% przy wyraźnie zmniejszonym obrocie na całym rynku (1.17 mld zł), co wobec spadku ma pozytywną wymowę. Szerokość rynku była, można powiedzieć jak zwykle, negatywna. Stosunek spółek rosnących do spadających wyniósł bowiem 142 do 174.
Handel największymi spółkami przebiegał raczej bez wigoru, więc trudno mówić, aby któraś z nich wyraźnie się wyróżniła in plus. Na upartego wskazałbym na PGNiG (+1.69%), przy bardzo przyzwoitym wolumenie obrotów rzędu 6.6 mln szt. Wśród spadkowych spółek przodował Bioton (-5.00%) oraz Asseco Polska (-1.44%), GTC (-1.28%), CEZ (-1.13%) oraz Pekao S.A. (-1.06%). Szeroki rynek poddał się usypiającej atmosferze na parkiecie. Indeksy tego segmentu rynku niemal nie zmieniły wartości, a wśród spółek tylko jedna zwyżkowała o więcej niż 10%. Tym rodzynkiem okazał się Polrest (+12.50%). Na przeciwległym biegunie rynku działo się dużo więcej. Spore spadki zanotowały niedawne gwiazdy, a więc Wasko (-19.69%), Techmex (-15.22%), oraz DGA (6.19%). Wartość obrotów tych trzech spółek to 33 mln zł, co jasno pokazuje, na czym skoncentrowała się uwaga kapitału spekulacyjnego.
Dzisiejsza sesja była jedną z tych, o których można powiedzieć tylko tyle, iż się odbyła. Niestety, na komentarz to zbyt mało, więc powiedziałbym, że przebieg handlu ma niejednoznaczną wymowę. Z jednej strony brak kontynuacji odbicia na wykresie WIG20 grozi utworzeniem raczej prospadkowej formacji po dłuższym okresie wzrostów, z drugiej - bardzo niska aktywność handlujących odbiera trochę wiarygodności dzisiejszemu spadkowi. Patrząc na rynek z perspektywy tygodniowej, widzimy jednak tydzień spadkowy, a świeca tygodniowa jest trzecią z rzędu z dosyć długim górnym cieniem. Interpretacja jest jednoznaczna – strona popytowa napotkała barierę podażową w okolicach 2700 pkt. i zwykle w takich przypadkach po kilku nieudanych podejściach, jednak wyraźnie wzrasta prawdopodobieństwo wyraźniejszego cofnięcia rynku.
W związku z tym, iż popytowa część globalnego rynku finansowego dosyć desperacko liczy na datę 3 listopada (posiedzenie FED), po której Wielki Kreator z USA zaleje rynki finansowe falą świeżutkich, pachnących farbą dolarów, nie można wykluczyć uporczywych prób podtrzymania pozytywnego wizerunku WIG20 także w nadchodzącym tygodniu, jednak - moim zdaniem - spowoduje to tylko wyższy wymiar kary. Na razie w krótkoterminowej perspektywie sytuacja techniczna pozostaje niezmienna, a więc najbliższe wsparcie to 2610 pkt., a opór w strefie 2645-2675 pkt. Przebicie wsparcia powinno skutkować zejściem przynajmniej w okolice 2540 pkt., uporanie się z oporem otwiera drogę do nowego szczytu. W perspektywie najbliższych tygodni niżej podpisany pozostaje nadal pesymistą.
Sławomir Koźlarek
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |