Trwa ładowanie...
podwyżki

TNS Polska: Ponad połowa Polaków rozmawiała z szefem o podwyżce

Ponad połowa pracujących Polaków rozmawiała z pracodawcą o podwyżce; częściej rozmowy inicjowali sami pracownicy, a prawie co trzeci pracujący zabiegał o wyższą pensję w ciągu minionego roku - wskazuje sondaż TNS Polska. 48 proc. pytanych nie prowadziło takich rozmów.
Share
TNS Polska: Ponad połowa Polaków rozmawiała z szefem o podwyżce
Źródło: fotolia.pl
d4662i3

- Z sondażu można wywnioskować, że tematy zarobkowe, rozmowy o podwyżkach, są tematami ciężkimi - powiedział PAP Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń z portalu Pracuj.pl. Według niego nie wszyscy pracownicy mają umiejętność wyceny swych kompetencji, doświadczenia i stanowiska, i wielu rezygnuje z przeprowadzenia rozmowy, zanim w ogóle do niej dojdzie.

Ekspert wskazał, że w ostatnich latach było sporo informacji dotyczących kryzysu gospodarczego.

- Spora część ludzi instynktownie czuła, że skoro ze wszystkich stron byli bombardowani takimi informacjami (...), nie był to najlepszy czas, aby wyciągać rękę po pieniądze. Mogło panować takie przekonanie, że pracodawca widziałby to bardzo niekorzystnie, gdyż on musi zaciskać pasa, a pracownik nie wczuwa się w rolę firmy - powiedział.

d4662i3

Jednak według niego to, że 32 proc. respondentów sondażu TNS Polska uczestniczyło w rozmowie o podwyżce w ciągu ostatniego roku, świadczy o poprawie sytuacji na rynku pracy.

- Mamy dane ekonomiczne, które mówią o mniejszym bezrobociu i chociażby ruszającej gospodarce, widzimy, że na pewno zwiększyła się liczba ogłoszeń o pracę. Z tego można wysnuć taki wniosek, że rynek się zmienia i przestaje już być tak mocno rynkiem pracodawcy, jakim był w ostatnim okresie - mówił ekspert. - W tej chwili to pracodawca coraz częściej musi zabiegać o pracownika.

52 proc. ankietowanych przyznaje, że zdarzyło im się uczestniczyć w rozmowach o podwyżce pensji, 38 proc. osób twierdzi, że dyskusja odbyła się z ich inicjatywy, a prawie co trzeci pracujący (32 proc.) ubiegał się o wyższą pensję w ciągu ostatniego roku - wynika z rezultatów sondażu.

TNS Polska wskazuje, że głównym impulsem do rozmów na ten temat był wzrost zakresu obowiązków (54 proc.), o podwyżkę pracownicy występowali również, gdy dowiedzieli się, że osoby na podobnym stanowisku zarabiają więcej (27 proc.) oraz wtedy, gdy odnieśli zawodowy sukces (16 proc.).

d4662i3

Dla Bąka wzrost liczby obowiązków to najbardziej namacalny przykład zmian w pracy.
- To taki twardy argument, z którym możemy pójść do naszego szefa i powiedzieć: tak, faktycznie, w ostatnim roku miałem jeszcze takie zadania, dobrze, abym został za to wynagrodzony. Na to łatwo się powołać w takiej rozmowie - tłumaczył.

Same dyskusje o podwyżce - według ośrodka opinii - nie należą do najprostszych. TNS Polska podał, że prawie połowie Polaków (41 proc.) towarzyszy wtedy zdenerwowanie; częściej takie emocje dominują u kobiet niż u mężczyzn (odpowiednio: 49 i 35 proc.), co czwarty badany (25 proc.) przyznaje, że jest wtedy podekscytowany, a 23 proc. odczuwa radość.

Autorzy sondażu pytali też, z jakiego powodu pracownicy nie pytają pracodawców, jakiej wysokości podwyżki oczekują; zdecydowana większość (80 proc.) odpowiedziała, że woli poczekać na propozycję szefa.

Więcej niż co trzeci pracujący Polak (37 proc.) nie rozmawia na temat podwyżki, ponieważ wie, że i tak by jej nie dostał - zaznaczył TNS Polska.

d4662i3

- Jeśli patrzymy na problem z punktu widzenia pracodawcy, wiadomo, że największą pozycją kosztową działalności są oczywiście wydatki na personel, na płace - praktycznie w każdej firmie. To naturalne, że pracodawca będzie chciał z własnej woli zwiększać ten koszt tylko wtedy, kiedy będzie to naprawdę uzasadnione. W innym wypadku każda podwyżka oznacza dla niego zwiększenie kosztów, co nie jest pożądane z jego punktu widzenia - powiedział Bąk.

TNS przeprowadził badanie na zlecenie portalu Pracuj.pl na potrzeby raportu "Podwyżka bez tabu". Ośrodek wykonał je telefonicznie między 10 a 15 września na reprezentatywnej próbie 1000 pracujących dorosłych.

Szukasz pracy w finansach? Oto najnowsze oferty pracy

d4662i3

Podziel się opinią

Share
d4662i3
d4662i3