To jest ważniejsze niż sama rozmowa kwalifikacyjna
Słaby uścisk dłoni może zmniejszyć szanse na zdobycie pracy. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii
Pierwsze wrażanie
Jak podkreślają eksperci, komunikacja niewerbalna, czyli m.in. mimika i gesty, stanowi jeden z najistotniejszych elementów za pomocą, którego przekazywane są komunikaty. Według badań, podczas rozmowy aż 93 proc. przekazu jest odbierane przez adresata właśnie w sposób niewerbalny. Co więcej, z badań wynika, że jeżeli komunikat przedstawiany za pomocą gestów jest sprzeczny z przekazem słownym, rozmówca najprawdopodobniej uwierzy w informacje przekazywane przez mowę ciała.
W ankiecie przeprowadzonej wśród 2 tys. Brytyjczyków prawie 20 proc.pytanych przyznało, że ocenia ludzi już na podstawie ich uścisku dłoni. Jedna trzecia uważa, że lekki uścisk dłoni sprawia fatalne pierwsze wrażenie. 36 proc. respondentów uważa, że taki uścisk dłoni jest związany jest z znerwicowanym i introwertycznym usposobieniem.
„Uścisk dłoni jest jedną z naszych najważniejszych i najbardziej podstawowych form komunikacji - twierdzi Judi James, ekspert od języka ciała. - Gest ten może zdradzić czy ktoś jest odważny, szczery, silny, godny zaufania a nawet czy ma problemy ze zdrowiem. Pewny uścisk dłoni pomaga także przy zawieraniu nowych znajomości" – czytamy w Dailymail.
Prawidłowy uścisk
Faktycznie, od lat biznesmeni oceniają ludzi właśnie po uścisku. Podczas powitania dokonują szybkiej oceny, z kim mają się do czynienia. Jaki więc powinien być prawidłowy uścisk dłoni?
Według ekspertów musi być silny, zdecydowany i głęboki. Potrząsnąć ręką można tylko raz. Postawa powinna być lekko pochylona w kierunku witanej osoby i połączona ze spojrzeniem prosto w oczy.
Należy pamiętać, że pierwszeństwo w wyciągnięciu dłoni przysługuje zawsze osobie o wyższym stanowisku. Sam uścisk dłoni jest jedynie elementem przywitania i powinien być poprzedzony pozdrowieniem bądź przywitaniem. Gest wyciągnięcia dłoni powinien być spontaniczny, ale zdecydowany. Tak, by druga osoba odczytała zamiar i podała swoją dłoń. Nie wolno podawać dłoni na siedząco. Bezwzględnie przed uściśnięciem dłoni należy upewnić się, że dłoń nie jest spocona.
Są jednak takie sytuacje, gdy lepiej nie podawać dłoni. Na przykład, gdy druga osoba siedzi za biurkiem. Wyciągając dłoń zmuszamy ją do podjęcia dodatkowego wysiłku. Żeby się przywitać musi wstać i obejść biurko. Nie należy też wyciągać ręki do osoby mającej dłonie zajęte. Aby odwzajemnić gest, zmuszona jest odłożyć to, co akurat trzyma.
Witając się z większą grupą, stosowniej jest przywitać się werbalnie niż obchodzić wszystkich i podawać dłoń każdemu z osobna.
JK
Na podstawie: Dailymail