To koniec abonamentu. Jeszcze tylko dwa lata
Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji twierdzi, że system abonamentowy dożywa swoich dni. Jan Dworak mówił w radiowej Trójce, że finansowanie mediów publicznych w oparciu o abonament może być skuteczne jeszcze przez rok czy dwa lata.
Podkreślił, że choć ściągalność abonamentu się zwiększyła, to płaci go zaledwie kilka procent słuchaczy i widzów mediów publicznych. Jan Dworak ostrzega przed przeciąganiem prac nad nowymi rozwiązaniami, które abonament mogłyby zastąpić. Według niego, jeśli przez okres przedwyborczy te prace się przedłużą o kolejne lata, będzie to wielka groźba dla mediów publicznych.
Według zeszłorocznego sprawozdania KRRiT rosną wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego. W 2012 roku było to 550 mln, a w 2011 - 470 mln.
Na antenie Trójki szef KRRiT odniósł się również do sprawy przyznawania koncesji na multipleksie.
Przy dwóch starających się o koncesję na cyfrowy program religijno-społeczny, TV Trwam ma 50 procent szans - ocenia Jan Dworak.
Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podkreślił, że TV Trwam musi spełnić warunki konkursu na miejsce w multipleksie. Jan Dworak zapewnił, że proces przyznawania koncesji na telewizję cyfrową zakończy się w ciągu najbliższych tygodni - w czerwcu lub na przełomie czerwca i lipca.
Wczoraj na Placu Zamkowym w Warszawie kilka tysięcy osób uczestniczyło w manifestacji poparcia dla Telewizji Trwam i w obronie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym. Fundacja Lux Veritatis, nadawca Telewizji Trwam, była jednym z kilkunastu ubiegających się o cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odrzuciła, dwa lata temu jej wniosek argumentując, że sytuacja finansowa fundacji nie jest stabilna. Fundacja z kolei odpowiada, że przedstawiła wyjaśnienia w tej sprawie i powinny one rozwiać wątpliwości. Teraz trwa kolejny konkurs na cztery miejsca na multipleksie cyfrowym. Bierze w nim udział także Fundacja Lux Veritatis.