Trwa ładowanie...
dnuo9s3
06-02-2017 13:25

Tobiszowski: jesteśmy zdeterminowani ws. połączenia KHW i PGG przed końcem marca

Gotowy jest projekt biznesplanu, zawierający szczegóły planowanego połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą - podał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Podkreślił, że resort jest zdeterminowany, by do połączenia doszło przed końcem marca br.

Share
dnuo9s3

"Jesteśmy bardzo zdeterminowani (w sprawie terminu połączenia - PAP) ze względu na sytuację finansową Katowickiego Holdingu Węglowego - to wytycza nam tempo" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom wiceminister przez rozmowami ze związkowcami w KHW.

Spotkanie ze stroną społeczną w holdingu, z udziałem Tobiszowskiego oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, rozpoczęło się w poniedziałek w południe. Następnie ministrowie spotkają się ze związkowcami z Polskiej Grupy Górniczej.

"Podczas tych spotkań będziemy prezentować przygotowany biznesplan" - zapowiedział Tobiszowski, zaznaczając, że podanie bliższych szczegółów zawartych w projekcie biznesplanu przez ujawnieniem ich stronie społecznej byłoby przedwczesne. Zapowiedział informację w tej sprawie po spotkaniu w PGG, którego zakończenie spodziewane jest w poniedziałkowy wieczór.

Według wiceministra, planowany na koniec marca br. termin włączenia KHW do PGG wynika z tego, iż po pierwszym kwartale holding - jak powiedział Tobiszowski - "właściwie staje się niewypłacalny".

dnuo9s3

"Nie możemy dopuścić do tego, że holding będzie niewypłacalny w stosunku do swoich pracowników, a zarazem niewypłacalny wobec firm okołogórniczych" - dodał Tobiszowski, tłumacząc przyjęte tempo połączenia obu spółek.

Według wcześniejszych informacji, po włączeniu do PGG holding - w całości ma być tzw. ruchem PGG i realizować przyjęty program naprawczy. Planowane jest dokapitalizowanie spółki oraz restrukturyzacja zadłużenia na zasadach wynegocjowanych z bankami, którym holding winny jest ponad 1 mld zł z tytułu obligacji.

Negocjowane mają być też niektóre świadczenia pracownicze - np. w KHW załodze wciąż przysługuje tzw. czternasta pensja, której wypłata w PGG jest obecnie - za zgodą strony społecznej - zawieszona. Zarząd holdingu zapowiedział, że "czternastkę" za ubiegły rok wypłaci załodze w ratach - tysiąc zł netto wypłacono w piątek, natomiast - w przypadku uzyskania niezbędnego finansowania i zawarcia porozumień - pozostała część ma być wypłacona przed włączeniem KHW do PGG.

Przed rozpoczęciem poniedziałkowego spotkania w KHW przed siedzibą holdingu rozpoczęła się pikieta kilkudziesięciu górników, protestujących m.in. przeciwko niewypłaceniu całej "czternastki" w terminie, czyli do 10 lutego. "Złodzieje" - skandowali protestujący, domagając się konkretnych informacji o przyszłości holdingu oraz należnych górnikom świadczeniach.

dnuo9s3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnuo9s3
dnuo9s3