Tragedia na budowie. Ruszają kontrole żurawi
Po wypadku żurawia przy ul. Domagały w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita polecił inspekcji budowlanej przeprowadzenie w trybie pilnym kontroli dźwigów i żurawi na budowach w całym województwie. Pierwsze zespoły kontrolne już przystąpiły do czynności. W czwartek wichura przewróciła dźwig na jednej z budów. Zginęły dwie osoby.
- Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego polecenie przeprowadzenia w trybie pilnym kontroli dźwigów i żurawi pracujących na budowach w Małopolsce. Pierwsze zespoły kontrolne już przystąpiły do czynności. Wyniki kontroli zostaną omówione po ich zakończeniu - poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody Joanna Paździo.
Wiatr przewrócił 30-metrową konstrukcję
Jednocześnie inspektorzy nadzoru budowlanego nawiązali kontakt z kierownikami budów, przypominając o spoczywających na nich obowiązkach związanych z właściwym zabezpieczeniem takich obiektów jak dźwigi, czy żurawie budowlane.
- Ma to szczególne znaczenie wobec dynamicznej sytuacji pogodowej, która ma się utrzymywać w najbliższym czasie - zaznaczyła rzeczniczka.
Rok 2020 trudny dla pracowników. Inspekcja pracy wyegzekwowała 42 mln zł niewypłaconych świadczeń
Decyzja wojewody związana jest z wypadkiem żurawia wieżowego, do którego doszło w czwartek rano przy ul. Domagały w Krakowie. 30-metrową konstrukcję przewrócił silny wiatr. W wyniku wypadku poszkodowanych zostało czterech pracowników budowy, w tym jedna osoba pomimo reanimacji zmarła na miejscu, a jedna w szpitalu.
Firma Murapol potwierdziła, że to do niej należy inwestycja, na terenie której doszło do wypadku. Spółka informuje też, że tego dnia żurawie były wyłączone z prac.
Skutki wichur w całym kraju
W całym kraju obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem, w Małopolsce do północy obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia. Według IMGW na terenie województwa wiatr miejscami może przekraczać 100 km/h.
Straż otrzymuje coraz więcej zgłoszeń, od rana przyjęła ich ok. 300. Najwięcej szkód wichura spowodowała w powiatach: limanowskim, krakowskim i oświęcimskim.
- W Piotrowicach w powiecie oświęcimskim wiatr zerwał połowę dachu przyszkolnej sali gimnastycznej. Łącznie w województwie uszkodzone są 32 dachy, pięć zerwanych - to głównie szkody przy budynkach gospodarczych lub garażach o konstrukcji blaszanej - powiedział rzecznik prasowy małopolskiej PSP Sebastian Woźniak.